fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Japan lansirao sondu Nozomi na Mars – 1998.

Autor: dnevno

Do Marsa je sonda Nozomi trebala dospjeti 11. listopada 1999. godine, no dogodili su se kritični kvarovi koji su onesposobili cjelokupnu misiju. Naime, zbog neispravnog ventila za gorivo sonda je potrošila više goriva nego je bilo previđeno pa ga u konačnici nije imala dovoljno za dolazak u orbitu oko Marsa.

Dana 4. srpnja 1998. godine Japan je s područja svog Svemirskog centra Uchinoura lansirao sondu Nozomi, namijenjenu istraživanju gornjih slojeva atmosfere Marsa. Spomenuti se raketodrom nalazi na području japanskih glavnih otoka, točnije na krajnjem jugu otoka Kyushu, oko 60 kilometara jugoistočno od grada Kagoshime i 200-tinjak kilometara od Nagasakija. Lansiranje je izvršeno raketom tipa M-V, visokom 30,8 metara i pokretanom krutim gorivom. Naziv svemirske sonde – Nozomi – na japanskom jeziku označava nadu ili želju, a ujedno je i učestalo osobno ime u Japanu. Sondu Nozomi izradila je i lansirala Japanska aeronautička i svemirska istraživačka agencija (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA). Zanimljivo je da je ta sonda prije kretanja na put prema Marsu upotrijebila Mjesec za povećanje svoje kinetičke energije (koristeći Mjesečevu gravitacijsku silu u tzv. gravitacijskoj praćki). Do Marsa je sonda Nozomi trebala dospjeti 11. listopada 1999. godine, no dogodili su se kritični kvarovi koji su onesposobili cjelokupnu misiju. Naime, zbog neispravnog ventila za gorivo sonda je potrošila više goriva nego je bilo previđeno pa ga u konačnici nije imala dovoljno za dolazak u orbitu oko Marsa. Unatoč tom neuspjehu, japanska svemirska agencija JAXA u budućnosti će možda poslati novu sondu na Mars, koja bi mogla sadržavati vozilo (rover), pa čak i zrakoplov za let u atmosferi tog planeta (Marsova je atmosfera mnogo rjeđa od Zemljine, no ta činjenica ipak ne isključuje mogućnost leta u njoj, uz nužne prilagodbe) .

Autor: dnevno
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});