fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Neobičan atentat na američkog predsjednika Jamesa Garfielda – 1881.

Autor: dnevno

Atentator Charles J. Guiteau tražio je od predsjednika Garfielda kompenzaciju u obliku diplomatskog položaja u Europi, konkretno u Beču ili Parizu (izgleda da je očekivao čak i funkciju američkog veleposlanika u Francuskoj). Nakon što je više puta bio odbijen, odlučio je ubiti predsjednika.

Dana 2. srpnja 1881. godine izvršen je atentat na američkog predsjednika Jamesa Garfielda, koji je od posljedica ranjavanja nešto kasnije i preminuo. Garfield je bio 20. po redu predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, a na dužnost je bio stupio 4. ožujka iste godine tj. samo oko četiri mjeseca prije atentata. Ujedno je bio prva ljevoruka osoba izabrana za američkog predsjednika. Budući da je rano preminuo ostao je do danas predsjednikom s drugim najkraćim mandatom u američkoj povijesti (kraće od njega na tom položaju bio je samo William Henry Harrison). Garfielda je spomenutog 2. srpnja 1881. godine smrtno ranio Charles J. Guiteau, 39-godišnji američki državljanin neobične sudbine. Naime, Guiteau se tijekom života bavio raznim profesijama, uključujući pravnu, a niz je godina živio u svojevrsnoj utopijskoj zajednici. Uoči predsjedničkih izbora 1880. godine bio je tiskao govor u korist Garfieldove kampanje, a stekao je uvjerenje da je uvelike zahvaljujući tom govoru Garfield i pobijedio na izborima. Na osnovu toga tražio je od Garfielda kompenzaciju u obliku diplomatskog položaja u Europi, konkretno u Beču ili Parizu (izgleda da je očekivao čak i funkciju američkog veleposlanika u Francuskoj). Nakon što je više puta bio odbijen, odlučio je ubiti predsjednika. Upucao ga je kod željezničkog kolodvora u američkom glavnom gradu Washingtonu, dok se Garfield trebao ukrcati na vlak. U to doba američki predsjednici u načelu nisu koristili osiguranje, osim Lincolna tijekom Građanskog rata, tako da je Guiteau lako prišao Garfieldu noseći revolver. Premda je predsjednik isprva preživio ranjavanje, liječnici koji su ga pregledavali nisu koristili antiseptičke instrumente (u to doba njihova važnost još nije bila općenito priznata) pa su vjerojatno zarazili ranu bakterijama. Garfield je preminuo od posljedica te rane 19. rujna iste godine, a Guiteaua su zbog počinjenog zločina smaknuli vješanjem.

Autor: dnevno
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});