fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Zakletva Trećeg staleža u dvorani za loptanje u Versaillesu – 1789.

Autor: dnevno

Radilo se o jednom od ključnih događaja tijekom rane faze Francuske revolucije, jer je ta zakletva potvrdila rezolutnost Trećeg staleža u inzistiranju na promjeni dotadašnjeg kraljevskog režima. Među nazočnim zastupnicima toga dana bili su Maximilien de Robespierre, Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau i Joseph Ignace Guillotin.

Dana 20. lipnja 1789. godine položili su pripadnici francuskog Trećeg staleža, koji su sebe smatrali Narodnom skupštinom (franc. L’Assemblée nationale), zakletvu u dvorani za loptanje u Versaillesu, čime su se obvezali dati Francuskoj novi ustav. Radilo se o jednom od ključnih događaja tijekom rane faze Francuske revolucije, jer je ta zakletva potvrdila rezolutnost Trećeg staleža u inzistiranju na promjeni dotadašnjeg kraljevskog režima. Dvorana za loptanje (franc. Salle du Jeu de paume), po kojoj je zakletva dobila naziv, nalazila se ni 300 metara od kraljevskog dvorca u Versaillesu. Služila je nekoć za sport zvan jeu de paume, sličan tenisu, koji je imao znatnu popularnost u francuskoj povijesti (igrali su je kraljevi i aristokrati). Pripadnici Trećeg staleža sastali su se u toj dvorani nakon što su u prethodnim mjesecima zasjedanja Generalnih staleža održavana u nedalekoj zgradi zvanoj Hôtel des Menus-Plaisirs. Budući da je kralj Luj XVI. u pokušaju sprječavanja nastavka djelovanja staleža proglasio Hôtel des Menus-Plaisirs zatvorenim, pripadnici Trećeg staleža preselili su se u spomenutu dvoranu za loptanje (te se dvije građevine i danas mogu vidjeti u Versaillesu, a udaljene su međusobno samo oko 700 metara). Polaganju zakletve u dvorani za loptanje prisustvovalo je 300-tinjak pripadnika Trećeg staleža, a zakletvi se od njih suprotstavio navodno samo jedan član, Joseph Martin-Dauch, koji je odbio djelovati protiv kraljevih želja. Među nazočnim zastupnicima toga dana bile su neke povijesno vrlo poznate osobe: Maximilien de Robespierre, Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau i Joseph Ignace Guillotin (po kome je kasnije ime dobila giljotina).

Autor: dnevno
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});