fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Ujedinjeni narodi kreću u svoju prvu povijesnu svemirsku misiju

Autor: Znanost.geek.hr

Kako bi zemljama u razvoju omogućili istraživanja u uvjetima mikrogravitacije, Ujedinjeni narodi potvrdili su kako kreću u svoju prvu, povijesnu svemirsku misiju. Lansiranje je najavljeno za 2021. godinu, a UN će se pritom poslužiti Dream Chaserom, raketoplanom američke kompanije Sierra Nevada Corporation (SNC).

Navedenu informaciju nedavno je objavio UN-ov Ured za svemirske poslove (UNOOSA), i to tijekom održavanja Međunarodnog astronautičkog kongresa u Guadalajari. Podsjetimo, riječ je o okupljanju na kojem i dobri stari Elon Musk objavio svoje planove o kolonizaciji Marsa i to kroz tisuće letova svojih SpaceX brodova.

I dok UN očito nema takav osjećaj za megalomaniju, ipak je riječ o hvale vrijednoj misiji, koja bi brojnim zemljama koje nemaju mogućnost lansiranja vlastitih istraživačkih satelita, mogla pružiti sasvim nove mogućnosti istraživanja svemira.

„Jedan od glavnih zadataka UNOOSA-e jest primicanje međunarodne suradnje na polju miroljubivog istraživanja svemira“, izjavila je u pravom Star Trek stilu ravnateljica navedene organizacije, Simonetta Di Pippo.

„S iznimnim zadovoljstvom mogu reći kako će UNOOSA, u suradnji s našim partnerima iz Sierra Nevada Corporation, postići navedeni cilj kroz otvaranje cjelokupnog mikrogravitacijskog programa svim državama članicama UN-a, od kojih mnoge nemaju infrastrukturu i financijska sredstva neophodna za vlastiti svemirski program“, otkrila je Di Pippo.

Podsjetim, iako je Dream Chaser još uvijek u fazi razvoja, iz SNC-a je prethodno potvrđeno kako se prvi probni let planira do kraja ove godine, dok bi na svoje prvo putovanje prema Međunarodnoj svemirskoj postaji dotični trebao krenuti 2019. godine. Budući je riječ o multifunkcionalnoj letjelici, koja može prevesti oko 5,5 tona tereta, odnosno sedam astronauta, ne iznenađuje interes UN-a za suradnju.

Ipak, takva usluga neće biti potpuno besplatna za zemlje koje se požele okušati u istraživanju svemira, a što je i logično s obzirom na iznimno visoke troškove svemirskih misija. Srećom, čini se kako će zemlje sudionice misija sudjelovati u troškovima tek u manjem postotku.

Autor: Znanost.geek.hr
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});