fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

7DNEVNO: Tko su narkobosovi na Balkanu?

Autor: 7 Dnevno

ZADAR - Kanabis je glavna, ali ujedno i najzastupljenija ilegalna droga prošle godine, kako u Hrvatskoj, tako i u cijeloj Europi potvrdili su podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Prema tim podacima, na drugom su mjestu amfetamini, a među opijatima načešće se rabi heroin. Ujedno, najviše je liječenih ovisnika lani bilo u Zadarskoj županiji.

Najmlađa osoba koja je eksperimentirala s psihoaktivnim drogama imala je 13, a najstariji evidentirani ovisnik čak 76 godina. Lani je po prvi puta liječeno čak 958 osoba, a na liječenju je pet puta više muškaraca nego žena. Čak sedam županija ima višu stopu ovisnika od hrvatskog prosjeka, a osim Zadarske prednjači i Istarska te Šibensko-kninska županija. Među liječenima zbog ovisnosti najveći je broj osoba sa završenom srednjom školom, njih 67,6 posto, a 37,6 posto liječenih ovisnika imalo je djecu. Eksperimentiranje s psihoaktivnim sredstvima počinje u dobi od oko 16 godina, a prvo uzimanje heroina u prosjeku sa oko 20 godina. Na međunarodnom prisutni su toksični sintetski kanabioidi, a u europskom izvješću upozorava se i na veliku prijetnju odnosno opskrbu drogom putem interneta.

A koliko je utjecaj droge te kako žive dileri na ovim područjima hrvatska javnost svjedočila je nedavno kada je pred policiju dolijao hrvatski escobar Stjepan Prnjat, 44-godišnjak uhićen zbog šverca sto kilograma kokaina iz Južne Amerike. Dotični je kako se može saznati iz njegove osebujne i opskurne biografije od ranije dobro poznat policiji, jer zbog krijumčarenja droge policije više europskih zemalja uhitile su ga u studenom 2007. godine u blizini Frankfurta.

Tajna operacija ‘Kolovoz’ otkrila je da se radi o velikoj skupini krijumčara drogom, koju predvodi Prnjat, a krijumčarska skupina bila je zadužena za pribavljanje droge hrvatskom, i zapadnoeuropskom narkotržištu. Radi se uglavnom o kokainu, i heroinu, a na teret im se stavljala i trgovina bijelim robljem diljem Europe. Mlade istočnoeuropljanke prisiljavali su na prostituciju, a s nekima od njih i sami su ”provodili vrijeme”.

Skupina krijumčara rasprostranila se duž Europe, a ono što posebno ledi krv u žilama priče su o najpoznatijim narkobosovima s Balkana.

”Bog i batina”, tako je svojedobno srpski premijer opisivao narkodilera Dragoslava Kosmajca čija je elitna vila u Beogradu pretresena od strane policije 2014. godine, a nakon uhićenja saznalo se da je riječ o čovjeku koji je drogu dilao za cijeli Balkan. Ujedno, srpski mediji pisali su o desetak lokala koje ima, te da sam prikuplja novce od najma. Pretpostavljate? Loše se pisalo onima koji novac za najam nisu imali.

Kosmajčeva supruga i sin Lazar također su osebujne figure budući da na njih glasi oružje koje je policija pronašla u njihovome domu, a za što su posjedovali dozvole. A da se od uhodanog biznisa ”solidno” živi govori podatak kako su Kosmajčevi registrirani na 13 adresa, posjeduju kuće, stanove, salone, a imovina im je vrijedna 10,7 milijuna kuna. Pater familijas je vlasnik šest lokala koji vrijede 1.1 milijun kuna, ali i suvlasnik čak 31 stana. O da, dobro ste pročitali!

Za balkanskog ”kralja kokaina” slovi Darko Šarić koji je četiri godine bio tražen zbog krijumčarenja 5,6 tona kokaina. A čini se da je Šarić ravnopravno proširivao biznis, budući da se za njim tragalo i zbog umiješanosti u likvidaciju više ljudi, ali i pranje novca. On se pak za to vrijeme dok je policija tragala skrivao po državama Južne Amerike, a srpski tabloidi pisali su da se podvrgao čak i plastičnim operacijama kako bi promijenio izgled.

Za ovu ”veliku ribu”, srpska tajna služba isplela je posebnu mrežu, odnosno grupu koja je mjesecima za njime tragala, a kada je postalo jasno da su ga pronašli te da će ga uhititi, ovaj im je doskočio i sam se predao. U pratnji specijalaca 2014. godine stiže u beogradsku zračnu luku, te od tada dane krati iza rešetaka.

Inače, Šarić je s kumom Draganom Tošićem iz Ljubljane organizirao kriminalnu skupinu iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Crne Gore te s dva milijuna eura u gotovini u Urugvaju pribavio 2171 kilogram kokaina. Novcem od droge Šarić i ekipa kupovali su hotele, noćne klubove, restorane, bijesna vozila i sve ostalo što bi im srce poželjelo. Šarićev imetak danas iznosi oko 27 milijardi dolara, što ne čudi budući da je i u ranijim akcijama vrlo uspješno krijumčario kokain, diljem Europe pa i svijeta.

Ovim osebujnim biografijama valja pridružiti i onu Luke Bojovića, čovjeka koji je afganistanskim i južnoameričkih heroinom pokorio Europu, konkretnije Njemačku i Austriju. Biznis je to koji mu je na mjesečnoj razini osiguravao milijune, a u medijima diljem EU proglašen je ključnim i najmoćnijim europskim narkobosom, kojemu se spočitava i 20 ubojstava, a i Bojović je vrlo uspješno izbjegavao policiju transformacijama izgleda. Prilikom uhićenja koje se odvilo u Španjolskoj, ondašnja policija u domu mu je pronašla računala, prigušivače, oružje i mnoštvo druge zanimljive opreme te između ostaloga i ”skromnih” 500 tisuća eura.

Njegovi ljudi Srećko Kalinić i Miloš Simović povezuju se s ubojstvom srpskog premijera Zorana Đinđića. A njihova imena punila su i stupce hrvatskih medija nakon što je na zagrebačkom Jarunu pronađeno tijelo srpskog kriminalca Cvetka Simića.

Svojedobno se i hrvatska javnost zaintrigirala crnogorskim narko šefom Safetom Kalićem, i to zato što mu je na svadbi pjevala Severina, čiji je video s te osebujne proslave kružio internetom. Inače, Kalić je crnogorski kralj heroina, a uz to bavi se hotelijerstvom i ugostiteljstvom, na njegovo ime vođene su i tri tvrtke, a koliko je vrijedna njegova imovnina nije poznato.

Autor: 7 Dnevno
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});