fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

DRŽAVNA IMOVINA NA POKLON: Tko je poklonio 12 milijuna maraka vrijednu imovinu Energoinvesta Hrvatskoj?

Autor: Zurnal.info

SARAJEVO - Prije dvije godine Energoinvest je prodao imovinu vrijednu 12 milijuna maraka hrvatskoj firmi Dirus. Do danas niti jedna marka nije plaćena...

Županijsko tužiteljstvo provjerava navode iz krivične prijave protiv Enesa Čengića i ostalih uključenih u prodaju Energoinvestove imovine u Hrvatskoj koja ni nakon dvije godine nije plaćena. Ugovorom o kupoprodaji nije osiguran način plaćanja prodane imovine ali to nije spriječilo bivšeg direktora Energoinvesta, Enesa Čengića i bivšeg direktora Agencije za privatizaciju FBiH Šuhreta Fazlića da ga potpišu. Imovina je odmah predata u nesmetan posjed kupcu, firmi Dirus projekt iz Zagreba koja je i danas koristi.

Prije dvije godine Energoinvest je postupkom male privatizacije prodao 15 benzinskih crpki, poslovnu zgradu i naftni terminal u Hrvatskoj za 12 milijuna maraka firmi Dirus projekt iz Zagreba. Prema financijskim izvještajima dostavljenim Financijskoj agenciji FINA iz Hrvatske, Dirus projekt nije imao prijavljene prihode za 2014. godinu. Godinu dana poslije, nakon kupovine Energoinvestove imovine, prema podacima FINA-e njihovi prihodi rastu na nevjerojatnih 22 milijuna maraka!

Kupljenu imovinu do danas nitko nije platio. Bez obzira na tu činjenicu Dirus projekt ovu imovinu neometano koristi. Nekoliko benzinskih crpki dao je na korištenje ruskoj kompaniji Lukoil u Hrvatskoj.

Direktor Dirus projekta, Mario Delić odbio je govoriti za Žurnal i uputio nas na tajnicu. Nakon više poziva odgovor koji smo dobili od nje je “direktor će se javiti kad osjeti da treba”.

Direktor Delić do objave ovog teksta nije pokazao nikakvu osjećajnost.

Osjećajan nije bio ni bivši direktor Energoinvesta Enes Čengić koji je za Žurnal samo kratko rekao da navodi iz prijave nisu točni i da se obratimo Agenciji za privatizaciju FBIH.

“To nije tažočno, provjerite u Agenciji za privatizaciju” – rekao je Čengić.

Bivši direktor Agencije za privatizaciju FBiH i sadašnji gradonačelnik grada Bihaća, Šuhret Fazlić do objave ovog teksta nije odgovorio na Žurnalove pozive.

BEZ IKAKVE GARANCIJE

Ugovor o kupoprodaji potpisan je 06. veljače 2015. godine, a imovina je 28. veljače predata u posjed kupcu. Na protokol u Energoinvestu ugovor je dostavljen u svibnju 2016.godine!

Sadašnja direktorica Energoinvesta, Bisera Hadžialjević u razgovoru za Žurnal kaže da nitko u Energoinvestu nije znao ništa o prodaji imovine u Hrvatskoj osim uprave.

“Nitko nije vidio do tada taj ugovor, vidjeli smo tko su bili sudionici i što sadrži taj ugovor. Ugovor je jako štetan za Energoinvest zato što kupac nema obavezu platiti ako neće i jednostavno vi mu ne možete ništa” – kaže Hadžialjević.

Žurnal je imao uvid u sporni ugovor vrijedan 12 milijuna maraka, ključni nedostatak ugovora je da nije osiguran način plaćanja prodate imovine, odnosno nije bilo bankovne garancije. Bez toga Energoinvest još uvijek nema mogućnost naplate 12 milijuna maraka, jer kupac ne želi platiti imovinu. Nedostatak ikakve garancije nije spriječio bivšeg direktora Energoinvesta Enesa Čengića i bivšeg direktora Agencije za privatizaciju FBiH Šuhreta Fazlića da potpišu ugovor, za koji sadašnja direktorica Energoinvesta Bisera Hadžialjević kaže da nije prošao nijednu službu u Energoinvestu.

NAPLAĆEN SAMO DEPOZIT

Dirus projekt nije platio ugovorenu cijenu, ugovor ne žele raskinuti a Energoinvestovu imovinu još uvijek koriste. S druge strane, Agencija za privatizaciju FBiH zbog neizmirivanja obaveza ugovor između Dirusa i Energoinvesta smatra raskinutim.

“Agencija za privatizaciju u FBiH je, u više navrata dostavljala upozorenja i kupcu i prodavcu da se obaveze iz kupoprodajnog ugovora izmire u protivnom Agencija za privatizaciju u FBiH smatra da je ugovor raskinut” – navodi se u odgovoru Agencije.

U ovom slučaju zbog raskida ugovora, tvrde iz Agencije, kupac gubi depozit a Agencija nema nikakvih obaveza prema kupcu i prodavcu!

Agencija je naplatila od Dirus projekta depozit 100 tisuća maraka i naknadu za učešće na tenderu 12 tisuća maraka. I tu je stalo. Agencija nije više ništa poduzimala da se povrati državna imovina jer “nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora sve daljnje aktivnosti u vezi ovog ugovora vodio je prodavac Energoinvest”, tvrde iz Agencije.

TUŽBA ZA POVRAT IMOVINE

U dokumentaciji u koju je Žurnal imao uvid, firma Dirus projekt odbija da plati Energoinvestovu imovinu jer nije sigurna da Energoinvest može dokazati vlasništvo nad prodatom imovinom.

Nad ovom imovinom Energoinvest ima vanknjižno vlasništvo nad kojim postoji sudska zabrana raspolaganja izdata od strane Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske. Glavni razlog koji Dirus projekt navodi u svojim dopisima upravi Energoinvesta je nemogućnost skidanja te zabrane zbog nedostatka dokumentacije.

U prosincu prošle godine na Trgovačkom sudu u Zagrebu uprava Energoinvesta podnijela je tužbu protiv Dirus projekta.

Pored tužbe u Hrvatskoj, podnesena je i krivična prijava Županijskom tužiteljstvu KS protiv Enesa Čengića i svih uključenih u prodaju imovine u Hrvatskoj. Iz Tužiteljstva su potvrdili za Žurnal da provjeravaju navode iz prijave.

Pored Tužiteljstva, poslovanje Energoinvesta nakon deset godina provjeravaju i federalni revizori. Godišnjim planom revizije za 2017. godinu Ureda za reviziju institucija FBiH obuhvaćen je i Energoinvest.

Autor: Zurnal.info
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});