fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Hoće li zbog Bobar i Banke Srpske propasti i IRB?

Autor: Slonodna bosna

BANJA LUKA - Investicijska razvojna banka Republike Srpske od svojih klijenata trenutno ne može da naplati 163,1 milijun KM. Tako su dospjele, a nenaplaćene obaveze IRB za svega pet mjeseci uduplane, jer su u lipnju ove godine bile 81,6 milijuna KM.

Značajan iznos koji ne može da se naplati odnosi se na kredite koji su odobravani preko propalih Bobar banke i Banke Srpske. Da će upravo ovi krediti biti i najveći problem IRB-u nedavno je potvrdio i ministar financija RS Zoran Tegeltija, prenosi Euroblic.

“Od ukupnih dospjelih, a nenaplaćenih obaveza na Banku Srpske se odnosi 44,9 milijuna KM, a na Bobar banku 31,4 milijuna KM”, rekli su u Investiciono razvojnoj banci RS.

Kada se pogleda broj odobrenih kredita preko ovih banaka, više od polovine sredstava ne može da se naplati. Putem Banke Srpske je odobreno 85,2 milijuna KM, a preko Bobar banke 43,7 milijuna KM.

Ipak, najviše nenaplaćenih kredita je onih koje je odobrila Vlada RS, bez financijskog posrednika. Prema podacima IRB Vlada RS je odobrila 278 milijuna KM, od kojih, trenutno, ne može da se naplati 86,7 milijuna KM!

Međutim, na zahtjev Međunarodnog monetarnog fonda ova kreditna linija je ukinuta, tako da Vlada RS više ne može da odobrava pozajmice. Upravo je to i najveći razlog pada plasmana kredita IRB. Od ukupnih dospjelih, a nenaplaćenih obaveza 33,1 milijun KM se odnosi i na plasman u obveznicama, a ukupno je plasirano 350 milijuna KM.

U Parlamentu Republike Srpske u srijedu je raspravljano o rezultatima bankarskog sektora iz prošle godine. Najveća polemika je, upravo vođena oko propasti Bobar banke i Banke Srpske.

Poslanik SDS-a Vukota Govedarica istakao je da banke propadaju prvenstveno zbog loših plasmana i da se na vrijeme trebalo reagirati da bi se spasile ove dvije banke.

“Najveću odgovornost za to treba da snosi Agencija za bankarstvo RS. Oko 600 milijuna KM depozita građana i javnih poduzeća je propalo u ove dvije banke”, istakao je Govedarica.

Zamjenik direktora Agencije za bankarstvo RS Dragan Serdar istakao je da se ti depoziti sigurno neće moći naplatiti u punom iznosu.

“Ispunjeni su uslovi za pokretanje stečaja u Bobar banci jer su obaveze mnogo veće od kapitala. Agencija je pokrenula inicijativu za pokretanje stečaja, ali on još uvjek nije pokrenut. I Banka Srpske je veoma blizu stečaja”, rekao je Serdar.

Poslanici opozicije su naglasili da je najveći problem to što nema nikakve istrage oko uništenih banaka jer Tužiteljstvo neće i ne smije da radi svoj posao, bojeći se da će doći do nedodirljivih.

U bankarskom sektoru RS u prošloj godini iskazan je gubitak od 85,9 milijuna KM.

“Šest banaka su iskazale pozitivan financijski rezultat u ukupnom iznosu od 59,5 milijuna KM, dok su tri banke imale negativan financijski rezultat u iznosu od 145,4 milijuna KM”, rekao je Serdar.

U isto vrijeme, u Federaciji BiH, banke su ostvarile rekordnu dobit od 149 milijuna KM, pa je posve jasno da se bankarski sektor RS-a nalazi u dubokoj krizi.

Autor: Slonodna bosna
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});