KOMENTAR DANA: Homoseksualnost postaje normalnost, pa šta?

Autor: Sedina Perva / Dnevno.ba

SARAJEVO - Neki muškarci vole muškarce. Neke žene vole žene. Pa šta?! Ko si ti da osuđuješ bilo čiji izbor?

Mislim da svi znamo da je homoseksualnost privlačnost prema osobama istog spola (emocionalna, seksualna, fizička, duhovna). U našem društvu to je nešto što se skoro pa u potpunosti osuđuje, nešto što nema puno prava, nešto čemu nije mjesto među, kako kažu, “normalnim ljudima”.

Ovo je društvo predrasuda, diskriminacije i ne tolerancije.

Ovo je društvo koje ne igra fer igru kroz život.

Homoseksualnost je mnogima trn u oku samo zato što su odlučili u svojim glavama da je to nešto najgore. Nikom to nije “ni u džep, ni iz džepa” a opet im smeta. A to što nam je ostalo društvo ovakvo kakvo jest to vas ne boli? Sve veća prostitucija. Sve veći broj ljudi koji se kroz razne poslove predstavljaju nešto što nisu, pa tim paravanom uništavaju živote. Sve više vjernika na baterije a sve manje dobrih ljudi. Sve više ljudi na baterije. Sve više glumaca koji nas koštaju puno a vaša briga ko koga voli?! E to se zove bolest! A mnogi kažu da je homoseksualnost bolest.

Istina je da se homoseksualnošću kao posebnim fenomenom prva počela baviti psihologija. Krajem 19. i tijekom većeg dijela 20. stoljeća homoseksualnost su svi gledali patološki. Tek nakon dosta istraživanja shvaćeno je da je pogrešno smatrati da je homoseksualnost mentalni poremećaj.

S liste mentalnih poremećaja homoseksualnost je skinuta od strane Američke psihijatrijske asocijacije 1973. godine a od strane Američke psihološke asocijacije 1975. godine. A kad će iz BiH?

Najveći problem našeg društva su predrasude. Mnogo osoba je čak izvršilo samoubistvo jer nisu znali kako više da krije svoju homoseksualnost, kao ni kako da se izbore sa svim predrasudama, odbacivanjem, drugačijim gledanjem…

Jako je bitno da svi mi, bez obzira ko smo, čime se bavimo ili koja je naša seksualna orijentacija, izbacimo iz glave ono “Ma ne znam šta će reći narod”!

Ma koga briga šta kaže neko kome je život toliko dosadan pa gleda drugog? Koga briga šta kaže neko ko ne vidi dalje od nosa? A da vidi gledao bi oko svoje avlije i čistio svoj život. Oni koji se temeljito bave svojim životom nemaju vremena za tuđi!

Jadno je to što, bez obzira koliko su neke osobe uspješne, čim se sazna da su homoseksualne orijentacije automatski se drugačije gledaju (to je još kod nas). A do jučer te osobe im bile totalno znimljive. Proklete predrasude!

A homoseksualne sklonosti su imale, ako je vjerovati mnogim napisanim tekstovima o tome, i najveće vojskovođe i državnici poput Julija Cezara, Hadrijana, Fridriha II, i umjetnici Da Vinči, Bethoven ili Byron. Svi znamo da ih to nije zaustavilo da zauzmu mjesto u povijesti čovječanstva.

Koliko god da ih je nisu jedini… Ako možemo vjerovati svim informacijama raznih televizija, novina, portala i ostalog, mnoge osobe iz javnog života priznale su svoju homoseksualnost: J.C. (bivši američki košarkaš koji je proveo 13 sezona igrajući u NBA), A.M. (svojevremeno najbolja igračica svijeta koja je u karijeri osvojila Australien Open i Wimbledon), G.H.E. (norveška rukometašica koja je 2007. proglašena najboljom igračicom svijeta), I.T. (jedan od najboljih plivača svih vremena), A.P. (švedska skijašica koja je osvojila zlato na Olimpijskim igrama, bila 7 puta zlatna na svjetskim prvenstvima i 2 puta trijumfirala u svjetskom skijaškom kupu), glumac N.P.H. (Barney iz “How I Met Your Mother”), glumac W.M. (M.S. iz “Zakon baće”), glumac i pjevač R.M., glumac G.D., glumica R.O’D. (Betty iz “Obitelj Kremenko”), glumica C.N. (M.H. iz serije “Sex and the City”)…

U svijetu se to gleda mnogo drugačije za razliku od nas. Kod nas ima mnogo osoba homoseksualnih sklonosti ali dosta njih to ne priznaje, bar ne u javnosti. Tako je i u Bosni i u susjednim nam državama.

Više je onih koji to čuvaju u tajnosti ali ipak postoje i oni koji ne kriju kako stvari stoje: Dž.Z. (frizer iz Vogošće napustio je BiH i sreću potražio u Americi zajedno sa svojim suprugom), V.K. (tv lice), T.B. (piše kolumne koje se bave homoseksualnim pitanjima), R.S. (gej youtuber)…

Mislim da su za ovakvu situaciju krivi oni koji sve to toliko prikrivaju da čak ulaze u brak i zasnivaju porodice, samo da se ne sazna. Sve to vodeći se opet onim poznatim: “šta će reći narod?”

Oo da, postoje homoseksualci koji su u braku i imaju djecu. Činjenica je i javna tajna da je osoba homoseksualne orijentacije mnogo više nego što mi znamo i mnogo više nego što mi mislimo da ih je.

Izborite se sa predrasudama i budite ono što jeste.

Fantastičan primjer je onaj kada je J.F. čak na dodjeli zlatnog globusa 2013. s pozornice svima dala do znanja da je gay.

Mislite da se razlikuju homoseksualci i heteroseksualci? Eh, očito niste čitali o testiranju Evelyn Mooker. 1950.godine dr.Evelyn Mooker odlučila je da nozom psiholoških testova testira 30 homoseksualaca i 30 heteroseksualaca, a muškarci iz ove dvije grupe nisu se razlikovali međusobno, ni po dobu, ni kvocijentu inteligencije, ni stupnju obrazovanja. Svi oni su prošli iscrpno testiranje cijelim nizom ozbiljnih i zdravstveno potvrđenih psiholoških testova, a rezultate testiranja tumačili su stručni eksperti za testove pri tom ne znajući koji je od tih testova ispunio heteroseksualac a koji homoseksualac. Rezultati su izgledali ovako: Eksperti nisu našli nikakve razlike u stupnju psihološke prilagodbe odnosno psihološkog zdravlja između heteroseksualaca i homoseksualaca. A to znači, da nacrtamo pojedinima, da su homoseksualci normalni baš kao i heteroseksualci.

Ne moramo mi da budemo homoseksualne orijentacije ali čemu predrasude? Čemu mržnja prema tim osobama? Čemu zgrožavanje? Svi mi živimo za sebe, ne za druge. Ne moramo to da postanemo ali ne moramo ni da pljujemo po njima. Nek’ se ljudi vole pa kako god. Stop mržnji bilo koje vrste.

Ne dirajmo one koji ne diraju nas. Ne pravimo slona od muhe. Malo informacija može da nas spasi predrasuda. E pa više čitanja, manje mahalanja!

Prestanimo već jednom da budemo društvo predrasuda, diskriminacije i ne tolerancije.

Autor: Sedina Perva / Dnevno.ba

ZADNJE VIJESTI