fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

ODLUČILO VIJEĆE MINISTARA: Čuvati prirodu i racionalno upravljati prirodnim resursima

Autor: Dnevno.ba

SARAJEVO - Vijeće ministara BiH usvojilo je Strategiju za zaštitu biološke raznolikosti Bosne i Hercegovine za period 2015. – 2020. godine i Akcijski plan za njeno provođenje koju je predložilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa kao ključni dokument u oblasti zaštite prirode u BiH.

Usvajanjem ove strategije Vijeće ministara BiH iskazuje posvećenost ispunjavanju svojih obaveza na međunarodnom planu i u procesu europskih integracija radi očuvanja prirode i racionalnog upravljanja prirodnim resursima.

„Budućnost i prosperitet Bosne i Hercegovine usko su vezani uz održivo korištenje i čuvanje njenih sveukupnih prirodnih bogatstava“ – navodi se u ovoj strategiji koja daje pravce djelovanja u oblastima upravljanja vrstama i ekosistemima, sigurnosti biološke raznovrsnosti te fer raspodjele koristi od ekosistemskih usluga i korištenja genetskih resursa.

Istovremeno, Strategija i Akcijski plan daju odgovarajuće smjernice nadležnim institucijama za planiranje razvoja i donošenje odluka te uspostavljaju indikatore za monitoring progresa u procesu provođenja mjera i jačanja ekološke svijesti u BiH.

Izradu Strategije i Akcijskog plana podržao je Program Ujedinjenih naroda za okoliš, kao nastavak globalnog strateškog planiranja i izvještavanja prema Konvenciji o biološkoj raznolikosti (CBD – Convention on Biological Diversity).

Također, Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, usvojilo je Akcijski program za borbu protiv degradacije zemljišta i ublažavanja posljedica suše u Bosni i Hercegovini, koji prvi put usvaja država u istovjetnom tekstu sa entitetima u cilju poboljšanja stanja zemljišta i životnih uvjeta stanovništva.

Usvajanjem ovog programa, kao ključnog instrumenta za implementaciju UN Konvencije o borbi protiv dezertifikacije u zemljama s izuzetnim sušama i/ili dezertifikacijom (UNCCD), Vijeće ministara BiH ispunjava međunarodnu obavezu preuzetu ratificiranjem ove konvencije i čini važan iskorak u pravcu približavanja ove oblasti standardima Europske unije.

Program sadrži strateške smjernice i konkretne mjere koje je potrebno preduzeti protiv degradacije zemljišta u BiH i sačinjen je uz pomoć Globalnog fonda za okoliš i Programa Ujedinjenih naroda za životnu sredinu. Ove mjere odnose se na izgradnju kapaciteta i jačanje zakonodavstva, odnosno sistema upravljanja zemljištem i stvaranje političkog okvira za funkcionalno povezivanje degradacije zemljišta i suše. Među mjerama su, između ostalih, i podizanje javne svijesti i razvoja obrazovanja, odnosno obrazovnih programa, kao i nauke, tehnologije i znanja u borbi protiv degradacije zemljišta.

Pored domaćih izvora financiranja za provođenje ovog programa očekuje se i međunarodna pomoć, na koju računaju sve zemlje u razvoju.

Glavni akteri i osnovni korisnici projekta su Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});