fbpx

OTVORENO PISMO: Kako su i nakon rata nastavili pljačkati FAMOS-a?

Autor: Dnevno.ba

HRASNICA - Iz Samostalnog ekspertnog tima (SET) UGDAU DIF U BiH oglasili su se Otvorenim pismom za javnost vezano za privatizaciju/pljačku FAMOS-a. Pismo prenosimo u cijelosti:

Na osnovu saznanja do kojih smo došli a zahvaljujući informacijama naših članova, ujedno dioničara u FAMOS-u d.d. Sarajevo odlučili smo da u nekoliko pisama upoznamo javnost o “salto mortale-u” kojeg izvodi Salih Lemeš u FAMOS-u d.d. Sarajevo a u interesu i koristi ALTERNATIVE d.o.o.

O privatizaciji FAMOS-a d.d. Sarajevo sredstva informiranja (Dnevni avaz) su pisala ali sada je trenutak i vrijeme da se to ponovo oživi i zato će UGDAU DIF U BIH biti sredstvo informiranja za sve nezakonitosti koje su se desile u FAMOS-u d.d. Sarajevo.

Žalosno i tragično je saznanje da je FAMOS d.d. Sarajevo:

• imao najveći doprinos u izgradnji Sarajeva,

• proizvodio motore koji su se u sarajevskom naselju, a pod velom ovog giganta, do 1970. godine je proizvedeno oko 37.300 “famos” motora koji su ugrađeni u vozila i mašine koji su dospjele čak i u druge zemlje Europe, Azije, Afrike, Južne Amerike…

• usporedo sa razvojem Fabrike, razvijalo se i fabričko naselje Hrasnica. Umjesto prvobitnih nekoliko trošnih seoskih kućica, izgrađeno je gradsko naselje sa svim potrebnim komunalijama i neophodnim pratećim objektima društvenog standarda,

• u privredi ilidžanske općine, zauzimao dominantno mjesto, u ukupnom prihodu cjelokupne ilidžanske privrede, sudjelovao je sa 42,5%, u bruto dohotku 40,7%, u neto dohotku 42,8%, akumulaciji 42,5%, u broju uposlenika 31,5%,

• imao je mjesto i uloga koji su bili značajni kako u privredi, tako i industriji područja grada Sarajeva: preko 10% nacionalnog dohotka cjelokupne sarajevske industrije ostvarivalo se u Famosu,

• u njemu je bio zaposlen svaki deseti radnik sarajevske industrije,

• posjetio ga je tri puta predsjednik bivše Jugoslavije, Josip Broz Tito,

• istovremeno, s izgradnjom tvorničkih hala, građeno je naselje Hrasnica. 1952. godine, već je bilo izgrađeno 44 stana i Samački hotel “IGMAN” sa 54-dvokrevetne sobe i 108 ležaja, dok je naredne godine izgrađeno 133 stambena objekta. Nakon nekog vremena broj stambenih objekata se povećao na 1.406 jedinica. Pored Hrasnice, gdje je uglavnom bila orijentirana stambena izgradnja i gdje je izgrađeno ukupno 1.217 stanova, ulagana su sredstva u izgradnji stanova u Sarajevu i Ilidži,

• imao 3450 stavova koje je privatizirao po Zakonu o prodaji stanova nosiocima stanarskog prava,

• pored izgradnje stambenih objekata, kako u Sarajevu, Hrasnici i Ilidži, Famos je osigurao izgradnju stanova na području Zagreba, Beograda, Novog Sada, Splita i Dubrovnika,

• doživio ratno pustošenje kao najveći industrijski gigant, gdje je u ratnom vihoru većina mašina iz Hrasnice završila u pogonima FAMOSA u Lukavici, u Istočnom Sarajevu, ali i da je jedan dio otpremljen u tadašnju SR Jugoslaviju, u tvornice oružja u Beogradu, Priboju, Kruševcu, Kragujevcu i Nikšiću.

U prilog ovoj šokantnoj potvrdi propasti nekadašnje moćne industrijske grupacije FAMOS ide i činjenica da je 2007. godine FAMOS u Hrasnici brojao tek 50-tak radnika i…

Desila se privatizacija ili bolje rečeno “nastavak” pustošenja FAMOSA gdje glavnu ulogu ima Agencija za privatizaciju Sarajevskog Kantona i naravno “spasioci” FAMOSA a to su novi kupci Lemeš Salih – 41,13 % i “DTS-ŠPED” d.o.o. Sarajevo 20,09%, koji umjesto da poštuju odredbe Ugovora o kupovini državnog kapitala ONI su počeli da primjenjuju svoju metodu privatizacije gdje je to naročito došlo do izražaja kod Saliha Lemeša, koji ima svoju firmi “ALTERNATIVA” d.o.o.

BHamdo Borovac kao 100% vlasnik DTS-ŠPED d.o.o. Sarajevo sa kapitalom od 445.177,00KM gdje unosi 156.568,40KM u novcu i 288.609,00KM u stvarima odluči da proda svoj dio iz privatizacije FAMOSA u iznosu od 20,09% a kome drugom nego Salihu Lemešu koji uz svoju firmu ALTERNATIVA d.o.o. nastavlja da pustoši nekadašnjeg giganta FAMOS-a i da jača svoju ALTERNATIVU d.o.o.

U čemu se sve ovo ogleda trenutno najbolji pokazatelj je direktor FAMOS-a d.d. Ćamil Katović, koji umjesto da brani interese firme na čijem je čelu a to je FAMOS on otvoreno hvali i vrši propagandu “ALTERNATIVE” pa kaže:

„Točno je da je Salih Lemeš većinski dioničar FAMOS d.d. koji posjeduje 364.961 kupljenih i plaćenih dionica što predstavlja 65,8480 % (op.a. 65,9748%) od ukupnog broja dionica i srazmjerno broju dionica ostvaruje i broj glasova prilikom donošenja odluka na Skupštini dioničara kako je to propisano i Zakonom o privrednim društvima. Imenovani je i legalno izabrani član odnosno predsjednik Nadzornog odbora koji tu funkciju obavlja savjesno i u skladu sa zakonskim propisima. Lemeš Salih je vlasnik društva Alternativa d.o.o. koja je jedna od najuspješnijih kompanija u BiH i lider u regiji u proizvodnji termo panela, profiliranih limova, galanterije i trgovine obojenim limovima i krovnim vijcima. Vlasništvo Lemeša u društvu Alternativa d.o.o. nema nikakve veze sa vlasništvom kapitala u FAMOS d.d. obzirom da je imenovani kao fizičko lice vlasnik dionica FAMOS d.d., a koje sa nalaze u slobodnoj prodaji na tržištu kapitala i dostupne su svim fizičkim i pravnim licima u skladu sa zakonskim propisima. Napominjem da trenutno u FAMOS d.d. ima preko 3000 tzv. „manjinskih dioničara“ koji posjeduju od 53 do 102 dionice. Članom 231. Zakona o privrednim društvima propisano je pravo dioničara ili grupe dioničara sa najmanje 5% dionica od ukupnog broja dionica sa pravom glasa da imaju pravo predložiti pitanja i prijedloge odluka za uvrštavanje na dnevni red skupštine društva. Shodno navedenom zakonskom propisu dioničari su mogli iskoristiti svoja prava i predlagati određena pitanja za dnevni red skupštine kao i davati prijedloge pojedinih odluka o čemu bi se raspravljalo na sjednici skupštine a odluke donosile u skladu sa Zakonom o privrednim društvima. Međutim, pored toga što nisu imali svoje ovlaštene predstavnike u radu i odlučivanju Skupštine nijedna odluka koja je donesena na Skupštini dioničara ili Nadzornom odboru nije bila na štetu „Manjinskih dioničara“ obzirom da je većinski vlasnik štiteći svoje interese automatski štitio i interese svih dioničara a najbolji pokazatelj toga je što iznos kapitala koji je uvećan u odnosu na 2010. godinu kada je izvršena privatizacija državnog kapitala FAMOS d.d. Ovim putem bi napomenuo da su kupci državnog kapitala u cijelosti ispunili obaveze iz ugovora o kupoprodaji od 20.10.2010. godine o čemu im je izdano i uvjerenje od strane Agencije za privatizaciju Kantona Sarajevo.“

Upravo ovakvi natpisi direktora Katovića su nas inspirirali da pišemo u nastavcima o nastavku rušenja industrijskog giganta FAMOS-a jer ovim putem želimo napomenuti da su kupci državnog kapitala Lemeš Salih – 41,13 % i “DTS-ŠPED” d.o.o. Sarajevo 20,09%, u cijelosti NISU ispunili obaveze iz ugovora o kupoprodaji od 20.10.2010. godine o čemu im je izdano (UPITNO) i uvjerenje od strane Agencije za privatizaciju Kantona Sarajevo, a što ćemo u nastavku drugog pisma i opširnije pisati.

Postoje materijalni dokazi kako Ćamil Katović i Salih Lemeš orkestrirano ruše principe KORPORATIVNOG UPRAVLJANJA i time i princip prava „malih dioničara“ i uništenje njihove imovine u iznosu od 34,0252% od kapitala FAMOSA tako da će naša ostala pisma koja slijede imati smisla u pružanju pomoči državnim institucijama da utvrde da FEROELEKTRO nije jedinstven slučaj u privatizaciji, nego da ima još slučajeva gdje će se dokazati da je privatizacija bila „pusto slovo na papiru“ a možda baš to bude slučaj i sa FAMOS-om…

Samo što je Šuhret Fazlić, bivši direktor Federalne Agencije za privatizaciju a sada Ispred Građanskog saveza Bihaća kandidat u utrci za gradonačelnika Bihaća kome je BiH Sud, nakon niza opstrukcija koje su vršene prilikom odlučivanja Centralne izborne komisije u vezi sa njegovom kandidaturom, donio RJEŠENJE kojim ukida Odluku Centralne izborne komisije i nalaže da se Fazliću ovjeri kandidatura za gradonačelnika Bihaća ispred Građanskog saveza, imao i obraz i karakter da se upusti u poništenje privatizacije FEROEKERKTRO a to nije uradio njegov kolega iz SA. Kantonalne agencije za privatizaciju a vezano za FAMOS što ćemo u sljedećim pismima i obrazložit.

I na kraju kao poklon ćemo dati i LEMEŠU i KATOVIĆU knjigu OLOŠ EKONOMIJA – Tamna strana novog svjetskog poretka, spisateljice Lorete Napoleoni koja odlično opisuje privatizaciju ne samo u BiH nego i šire i kada je pročitaju shvatit će izjavu premijera Fadila Novalića da je “ŽIVOT LOPTA ŠARENA”….

Do sljedećeg pisma puno pozdrava čitateljima ovog pisma vezanog za FAMOS…

Autor: Dnevno.ba

ZADNJE VIJESTI