fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Sigurnost novinara je preduvjet slobode medija

Autor: K. Lovrić / Dnevno.ba

SARAJEVO - Ministrica za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Semiha Borovac sastala se danas s Harlemom Désirom koji boravi u prvoj službenoj posjeti našoj zemlji od preuzimanja pozicije predstavnika OSCE-a za slobodu medija. Sastanku su prisustvovali i šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Bruce Berton i ambasador Bosne i Hercegovine pri OSCE-u, UN-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču Sanjin Halimović.

Désir je istaknuo kako je sigurnost novinara preduvjet slobode medija i prioritet u njegovom radu naglašavajući kako je od izuzetnog značaja politička i javna osuda napada na novinare te dosljedno provedene istrage u svakom pojedinačnom slučaju ugrožavanja sigurnosti novinara.

 

S tim stavom se usuglasila i ministrica Borovac ponovivši raniji stav kako je napad na novinare neophodno definirati kao posebno krivično djelo napada na službeno lice. Podsjetila je kako je na takvom zaključku inzistirala i na Tematskoj sjednici Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH koja je organizirana temeljem Izvještaja o slobodi govora i stanju medijskih sloboda u BiH, a koji je izradilo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u suradnji s ministarstvima sigurnosti i pravde te predstavnicima više od 60 medijskih redakcija i udruženja novinara u našoj zemlji.

 

Kao jedan od navećih problema u radu novinara u našoj zemlji istaknuti su teški socijalno-ekonomski uvjeti rada novinara što je problem ne samo BiH nego i cijele regije. Nepostojanje ugovora o radu i kašnjenje u plaćanju zarade i socijalnih doprinosa novinarima, neplaćeni prekovremeni rad, nepostojanje sindikalnih organizacija… rezultiraju nerijetko i autocenzurom novinara.

 

Borovac i Désir su zajedno zaključili kako je neophodno poduzeti aktivnosti koje će poboljšati uvjete rada medijskih profsionalaca odnosno očuvanju digniteta novinarske profesije što je konkretan način borbe protiv cenzure i autocenzure u medijima, odnosno pritisaka na nezavisno novinarstvo i poštivanje profesionalnih standarda.

 

Također, istaknuto je kako posebnu pažnju, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i cijeloj regiji, treba posvetiti borbi protiv govora mržnje uz pravljenje distinkcije između govora mržnje i slobode govora. Na tom planu, kako je zaključila ministrica Borovac, neophodno je u krivičnim zakonodavstvom uvesti mjere koje će sankcionirati govor mržnje.

Autor: K. Lovrić / Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});