Ajax minimalno slavio protiv Tottenhama i stigao nadomak finala Lige prvaka

Autor: Hina

LONDON - U prvoj polufinalnoj utakmici Lige prvaka nogometaši Ajaxa su u Londonu pobijedili Tottenham s 1-0 (1-0). Uzvrat se igra u Amsterdamu 8. svibnja. Pobjednički pogodak je za Ajax postigao je Donny van de Beek (15).

Sraz najvećih iznenađenja ovogodišnje Lige prvaka pripao je nizozemskoj momčadi koja je bila dominantna u prvih 20-tak minuta dvoboja, kada su i zabili gol. Prvi međusobni europski dvoboj Tottenhama i Ajaxa nakon čak 38 godina obilježili su izostanci najboljih napadača Engleza – Kanea i Sona, što se pokazalo i ključnim za ovaj dvoboj jer Tottenham nije stvorio nijednu izrazitu priliku, iako su u drugom dijelu pritisnuli Ajax.

U 15. minuti Nizozemci su poveli nakon što je Ziyech pravovremeno uposlio van de Beeka, kome nije bilo teško pogoditi mrežu pored nemoćnog vratara Llorisa. Iako su postigli važan gol u gostima Ajax je nastavio s napadima, pa u 24. minuti Lloris nogom brani udarac van den Beeka iz blizine. Domaćini su najveću šansu propustili u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je Alderweireld udarcem glavom zamalo prebacio vrata.

U 50. minuti vratar Ajaxa Onana brani volej Allija, a Totenham je posve preuzeo inicijativu u drugom dijelu. Ipak, u jeku napada Engleza Brazilac Neres je u 78. minuti imao “mat-situaciju”, ali s desetak metara pogodio je vratnicu nakon dodavanja Tadića.

Ajax je do sada osam puta stigao do polufinala Kupa/Lige prvaka pri čemu je šest puta prošao u finale, a četiri puta osvojio europski naslov. Posljednji put 1995. godine.

Tottenham je do sada samo jednom stigao do polufinala, prije 57 godina kada je ispao od Benfice.

Nizozemci su osvojili i jedan Kup UEFA (1992) i Kup kupova (1987), dok Tottenham u svojoj riznici ima dva Kupa UEFA (1972, 1984) i Kup kupova (63).

U drugom polufinalnom paru u srijedu se sastaju Barcelona i Liverpool, a uzvrat je 7. svibnja na Anfieldu.

Finale Lige prvaka je 1. lipnja u Madridu na stadionu Wanda Metropolitano.

TOTTENHAM – AJAX

Pred 60.000 gledatelja na stadionu Tottenhama sudio je Lahoz iz Španjolske. Strijelac: 0-1 Van de Beek (15)

TOTTENHAM: Lloris, Trippier (Foyth, 79), Sanchez, Alderweireld, Vertonghen (Sissoko, 39), Rose (Davies, 79), Wanyama, Eriksen, Alli, Lucas Moura, Llorente.

AJAX: Onana, Veltman, de Ligt, Tagliafico, van de Beek, Blind, Schone (Mazraoui, 65), de Jong, Ziyech (Huntelaar 87), Neres, Tadić.