Bosnu i Hercegovinu centimetri zaustavili na putu ka Europskom Prvenstvu

Autor: B. Kvesić

BRÖNDBY - Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Danske sa 26:25 u okviru 6. kola Grupe 2 kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje će se održati 2016. godine u Poljskoj i tako se nismo plasirali na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta.

Otvaranje meča proteklo je u vodstvu Danaca i u lošem suđenju norveškog para Hansen-Pettersen, koji su nam oduzeli nekoliko lopti bez objašnjenja, a u 7. minuti Schmidt je pogodio za 4:2, piše Scsport.ba.

No, golovima Senjamina Burića i Alena Ovčine uspjeli smo izjednačiti u 10. minuti, a Vladimir Vranješ nam donosi prvo vodstvo, bilo je 5:4, minut kasnije.

Narednih šest minuta igralo se gol za gol, a naša reprezentacija na terenu je djelovala odlično i ravnopravno Danskoj. U 19. minuti rezultat je glasio 8:8. Danci su poveli sa 9:8, ali Prce i Tarabochia nam donose novo vodstvo, bilo je 10:9, a prednost smo sačuvali do kraja poluvremena, pa je na odmoru bilo 14:13.

Početak drugog dijela po prvi put nam donosi „+2“, a Senjamin Burić pogađa za 15:13. Olsen je smanjio na 15:14, ali kapetan Nikola Prce nam vraća dva razlika i vodimo sa 16:14. Iako je Tarabochia zaradio isključenje to nije smetalo kapetanu da pogađa i asistira, pa je i u 37. minuti bilo 19:17 za nas.

No onda smo pogriješili dva puta u napadu, a Danci su preko Olsena i Markussena izjednačili na 19:19. U 40. minuti povrijedio se Nikola Prce, a to je Danska iskoristila da preokrene rezultat i u 42. minuti povede sa 21:20, a onda i sa 22:20.

Nakon pet minuta bez našeg gola, Prce pogađa osmi put za 22:21, a sjajni Josip Perić nam donosi novo izjednačenje (22:22). Obranu Burića nismo iskoristili, jer i Landin obranio šut Prce, da bi Christiansen pogodio za 23:22 u korist Danske, no Josip Perić nastavlja rešetati mrežu Danaca za 23:23. Danci su poveli sa 24:23, a Nikola Prce pogađa za 24:24.

Danci su tri i pol minute prije kraja ipak poveli, ali je Senjamin Burić dvije minuta prije kraja poravnao na 25:25. Uslijedila je prava drama, a Blažević je potom fenomenalno obranio minut i 15 sekundi do kraja. Prce je 30 sekundi prije kraja izgubio loptu, a Danci su pogodili iz kontre. Devet sekundi prije kraja imali smo igrača više, a šut Perića je otišao pored gola i doživjeli smo nesretan poraz.