HRVATSKA na Paraolimpijskim igrama u Tokiju osvojila rekordnih sedam medalja

Autor: Hina

Kineski sportaši s invaliditetom dominirali su Paraolimpijskim igrama u Tokiju s 207 medalja, pri čemu 96 zlata, dok su hrvatski paraolimpijci osvojili sedam medalja, pri čemu tri srebra i četiri bronce.

Iza Kineza drugo mjesto na ljestvici medalja zauzimaju Britanci sa 124 medalje, od kojih je 41 zlatna, dok su treći Amerikanci sa 104 medalje i 37 zlata.

Hrvatska 65. na ljestvici medalja, 46. po broju

Hrvatska na ljestvici medalja zauzima 65. mjesto od 86 zemalja koje su osvajale odličja. Kada bi se gledao samo broj osvojenih medalja, Hrvatska skače na 46. mjesto. Na POI-ju su sudjelovali sportaši iz 163 zemlje.

Najuspješniji sportaše Igara su ukrajinski plivač Maksim Kripak s pet zlata, srebrom i broncom te bjeloruski plivač Ihar Bok koji je osvojio pet zlata.

Prvu medalju za Hrvatsku u Tokiju osvojio je Velimir Šandor koji je bio srebrni u bacanju diska u kategoriji F52, a potom su Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić osvojile broncu u ekipnom natjecanju stolnoteniskog turnira.

Uslijedilo je srebro Ivana Katanušića u bacanju diska u kategoriji F64 te bronce Dine Sinovčića na 100 m leđno i Mikele Ristoski u skoku u dalj.

Posljednjeg dana natjecanja tekvondaš Ivan Mikulić je osvojio srebro, a Deni Černi broncu u bacanju kugle u kategoriji F33.
Hrvatski sportaši s invaliditetom do sada su na Ljetnim paraolimpijskim igrama osvojili ukupno 26 medalja, a Hrvatska sada ima pet zlata, osam srebrnih i 13 brončanih medalja.

Hrvatska nikad prije nije osvojila više medalja

Najuspješnije su bile POI u Pekingu 2008. godine s tri zlata i srebrom, dok je najviše medalja osvojeno upravo u Tokiju, sedam.

Hrvatska je prvi put na Paraolimpijskim igrama nastupila u Barceloni 1992. godine, gdje je naše boje branilo šest sportaša u tri sporta (atletika, plivanje, streljaštvo). U Barceloni je osvojena i prva hrvatska medalja, Milka Milinković je u bacanju koplja bila treća.

U Atlanti 1996. i Sydneyju 2000. nije bilo medalja, a uslijedile su četiri bronce u Ateni 2004. godine – tri plivačke Mihovila Španje te jedna Jelene Vuković u bacanju diska.

U Pekingu 2008. Hrvatska je osvojila četiri medalje – tri zlata i srebro. Prva mjesta osvojili su Antonia Balek u bacanju koplja i kugle te Darko Kralj u bacanju kugle, dok je Branimir Budetić u bacanju koplja bio srebrni.

U Londonu 2012. Darko Kralj je osvojio srebro u bacanju kugle, drugi je bio i Zoran Talić u skoku u dalj, Mihovil Španja je doplivao do bronce, Mikela Ristoski je skočila u dalj do bronce, a treći je bio i Budetić u bacanju koplja.

Na posljednjim POI prije Tokija, u Rio de Janeiru 2016. Mikela Ristoski je bila zlatna u skoku u dalj, a Sandra Paović u stolnom tenisu. Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić osvojile su srebro u ekipnoj konkurenciji u stolnom tenisu, kao i Zoran Talić u skoku u dalj. Velimir Šandor je bio treći u bacanju diska.