Nogometni kadeti izborili remi s Islanđanima

Autor: Dnevno.ba

ZENICA - „U-17“ reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je danas u Zenici neriješeno 1:1 s Islandom u susretu drugog kola grupe 2 kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2019. godine.

Prvi dobar pokušaj imali su Islanđani u 8. minuti. David Snaer Johannsson je izveo slobodan udarac s dvadesetak metara, ali je lopta otišla pored gola.

Samo minutu poslije Nemanja Jović se sam izborio za loptu, ušao u protivnički kazneni prostor i iskosa sa desne strane šutirao pored gola. Dobro je pokušao i Amar Dedić u 12. minuti s ivice šesnaesterca, ali je lopta prošla tik pored desne vratnice gola Islanđana.

Johannsson je još jednom dobro pokušao s distance u 21. minuti, ali lopta je ponovo otišla pored gola Nikole Ćetkovića.

Kapetan bh. selekcije Faruk Duraković je u 36. minuti sa 16 metara poslao loptu iznad grede. Uzvratio je Johannsson minutu poslije, ali je Ćetković dobro intervenirao.

U 42. minuti bh. tim ostaje s deset igrača na terenu jer je David Pisar dobio crveni karton nakon prekršaja nad Andri Fannar Baldurssonom.

Faruk Duraković je u 44. minuti izveo slobodan udaraca sa preko 25 metara sa lijeve strane i pogodio mrežu Islanđana za 1:0.

Iz slične pozicije Duraković je pokušao i u 64. minuti, ali ovaj put nije bio precizan.

U 67. minuti nakon dvoboja vratara Ćetkovića s Johannssonom u petercu bh. tima sudac je pokazao na bijelu točku. Penal je izveo Isak Bergman Johannesson i izjednačio rezultat.

Ajdin Jusupović je u 70. minuti dobro pokušao, ali je Olafur Kristofer Helgason izbacio loptu u korner.

Brzonogi Mikael Egill Ellertsson u 73. minuti odlično prolazi po lijevoj strani i izlazi sam na gol bh. tima, a Ćetković dobro intervenira.

Do kraja susreta više nije bilo prilika i ostalo je 1:1.

U drugom susretu grupe Ukrajina je s 11:0 u Doboj Kaknju pobijedila Gibraltar.

Na ljestvici nakon dva kola Ukrajina i BiH imaju po 4 boda, Island 2, dok je posljednjeplasirani Gibraltar bez bodova.

Posljednje, treće kolo na programu je u utorak 16. listopada u 15 sati kada će se sastati Ukrajina-BiH (Stadion FK Mladost, Doboj Kakanj) i Gibraltar-Island (Trening centar NS/FS BiH, Zenica).

ZENICA – Trening centar NS BiH, Zenica. Sudac: Robert Hennessy (Republika Irska). Utakmica kvalifikacija U17 reprezentacija: BiH – Island 1:1 (1:0). Strijelci: 1:0 Duraković (44′), 1:1 Johannesson (68′ penal). Žuti kartoni: Duraković (BiH), Valgeirsson, Baldursson (Island). Crveni karton: Pisar (BiH).

BOSNA I HERCEGOVINA: Nikola Ćetković, Amar Dedić, Belmin Bobarić, Faruk Duraković (81. Bakir Hukić), David Pisar, Amar Drina, Aleksa Radmilović (46. Elmedin Kečanović), Hamza Gasal (59. Andrija Drljo), Nemanja Jović (59. Ajdin Jusupović), Omar Beća, Samir Mujkanović (46. Alden Šuvlija). Izbornik: Zoran Erbez.

ISLAND: Olafur Kristofer Helgason, Baldur Hannes Stefansson, Robert Orri Porkelsson (62. Elmar Por Jonsson), Oliver Stefansson, Vilhjalmur Yngvi Hjalmarsson (62. Isak Bergman Johannesson), Valgeir Valgeirsson (86. Kristall Mani Ingason), David Snaer Johannsson, Baldur Logi Gudlaugsson (75. Danijel Dejan Đurić), Mikael Egill Ellertsson, Andri Fannar Baldursson, Orri Hrafn Kjartansson. Izbornik: David Snorri Jonsson.