fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });
Foto: Fena

Radoš: Potrebno je više ulagati i posvetiti više pažnje popularizaciji ženskog nogometa

Autor: Fena

Ženski nogomet u BiH polako se razvija i ženska Premijer liga BiH sada broji osam klubova, među kojima je i ŽNK Široki Brijeg s čijom smo nogometašicom Marijom Radoš razgovarali o popularizaciji ženskog nogometa i položaju žena u sportu.

– Nogomet igram i volim od malih nogu i želja je oduvijek postojala, a u klubu sam počela trenirati relativno kasno s 15 godina, jer prije toga nije postojao ženski klub u mome gradu – kaže Radoš.

Od tog vremena, dodaje, evidentan je napredak u ženskom nogometu u Bosni i Hercegovini.

– Taj napredak vidimo u samom povećanju broja ženskih klubova u državi, kao i broja registriranih nogometašica. Napredovale smo i u pogledu kvalitete igre koja je svakim danom sve veća. Naravno, uvijek može bolje i treba više ulagati i posvetiti više pažnje popularizaciji ženskog nogometa, ali mogu reći da se pomalo budi svijest kod ljudi o ženskom nogometu, što mi je jako drago – poručuje Radoš.

I dalje je prisutan stereotip da je nogomet muški sport, kaže Radoš, no sve više djevojaka shvaća da to nije tako i sve je veći broj cura koje se odlučuju za nogomet.

Što se tiče uvjeta rada ŽNK Široki Brijeg, Radoš ističe kako djevojke imaju sve što im je potrebno.

– Uvjeti u mom klubu su kvalitetni. Mogu reći da smo među boljima u državi u tom segmentu. Imamo pristup svim terenima, teretani i svu ostalu opremu. U ostalim klubovima je stanje isto dobro. Većina ženskih klubova surađuje s muškim klubovima, tako da imaju pristupe terenima i ostaloj opremi koja im je potrebna za kvalitetan rad – ističe nogometašica Širokog Brijega.

Kada su u pitanju zarade nogometaša i nogometašica, Radoš kaže kako je razlika u primanjima ogromna kako u svijetu tako i u BiH.

– Plaće nogometaša su velike, vrtoglavi iznosi novca su u pitanju i mislim da žene nikada neće moći dosegnuti tolike svote, jer ženski nogomet nije toliko cijenjen. Kada je riječ o BiH, novac koji se zarađuje u ženskom nogometu nije dovoljan ni da se kaže da se radi o “pristojnoj plaći”. To su stvarno male svote novce i mislim da svaka nogometašica ima i posao sa strane kojim se bavi – naglasila je.

Nakon što završi igračku karijeru Radoš kaže kako to neće biti kraj njene priče u nogometu.

– Studentica sam Studija kinezijologije na Sveučilištu u Mostaru i u budućnosti se vidim kao trenerica nekog kluba, kondicijska trenerica. Vidim se i u radu s djecom, radu u školi kao profesorica tjelesne kulture ili osobni trener. Što se tiče nogometa, ne planiram se profesionalno baviti nogometom, ali ga planiram nastaviti igrat i naravno uživati u onome što volim, a to je igranje nogometa – zaključila je Radoš.

 

Autor: Fena
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});