VATERPOLO: Srbija dobila Hrvatsku i obranila naslov najboljeg u Svjetskoj ligi

Autor: R.I.

BERGAMO - Vaterpolisti Hrvatske nisu uspjeli ponoviti uspjeh iz Almatyja 2012. te osvojiti Svjetsku ligu, što bi im donijelo i izravan plasman na Olimpijske igre u Riju, nakon što su u nedjeljnom finalu u Bergamu poraženi od Srbije sa 6:9 (1:1, 3:1, 1:3, 1:4).

Srbija je osvajanjem zlata obranila prošlogodišnji naslov pobjednika, osvojila nagradu od 100.000 dolara te izborila mjesto na olimpijskom turniru. Bilo je to sedmo finale srpske reprezentacije u ovom natjecanju i sedma pobjeda, iako je polovicom treće četvrtine Hrvatska vodila 5:3 nakon što je Luka Bukić realizirao napad s igračem više.

Do tada je sjajno funkcionirala obrana hrvatske reprezentacije, a većinu lopti koje su prošle prema vratima uspio je zaustaviti sjajni Josip Pavić. No, sredinom treće četvrtine ugasio se hrvatski napad. Realizacija brojčane prednosti je bila toliko loša da izabranici Ivice Tucka nisu uspjevali svladati Gojka Pijetlovića ni kad su u bazenu imali dva igrača više. S druge strane, srpski su reprezentativci sve češće i sve lakše pronalazili put do Pavićeve mreže i serijom 5:0 uspjeli zaostatak od dva gola pretvoriti u prednost od tri pogotka (8:5) na polovici posljednje četvrtine.

Hrvatska se od tog šoka nije uspjela oporaviti. Srbija je lakoćom do kraja utakmice zadržala prednost i s konačnih 9:6 obranila naslov pobjednika Svjetske lige. Strijelce pobjedničke reprezentacije predvodio je Duško Pijetlović s tri pogotka, a po dva su postigli Andrija Prlainović i Dušan Mandić. Za Hrvatsku su po dva pogotka postigli Maro Joković i Sandro Sukno, a po jedan Ante Vukičević i Luka Bukić. Hrvatskim vaterpolistima je za drugo mjesto pripala novčana nagrada od 70.000 dolara.