Završeno Svjetsko atletsko prvenstvo u Dohi

Autor: Hina

DOHA - Štafetnim utrkama na 4x400m završilo je Svjetsko atletsko prvenstvo u Dohi, a u obje konkurencije zlato je otišlo u Ameriku.

Amerikanke (Phyllis Francis, Sydney McLaughlin, Dalilah Muhammad, Wadeline Jonathas) su do zlata došle sa najboljim rezultatom sezone (3:18.92). Iako nije nastupila u finalu, 33-godišnja Allyson Felix je osvojila 13. zlato na svjetskim prvenstvima, jer je trčala za američku štafetu u kvalifikacijama. Po broju zlatnih odličja je na prvom mjestu vječne liste, ispred legendarnega Usaina Bolta, koji ima 11 zlatnih medalja. Srebro su osvojile Poljakinje, a broncu Britanke.

Američka muška štafeta na 4x400m (Fred Kerley, Michael Cherry, Wilbert London, Rai Benjamin) je do zlata također došla sa najboljim rezultatom sezone (2:56.69).  Srebro je pripalo Jamajćanima, a bronca Belgijancima.

Trkačke discipline posljednjeg dana Svjetskog atletskog prvenstva u Dohi započele su utrkom na 1.500 metara za muškarce, koja je ostala bez uobičajene neizvjesnosti, jer je 23-godišnji Kenijac Timothy Cheruiyot jakim tempom od početka utrke slomio konkurente, te je 200 metara prije cilja bilo jasno da će osvojiti zlato, do kojeg je i došao sa vremenom 3:29.26 minute. Cheruiyot, koji je bio srebrni na prošlom SP-u, bio je favorit za naslov, jer ove sezona sezone ostvario šest pobjeda, te je u Dohu došao sa najboljim rezultatom sezone.

Olimpijski pobjednik iz Londona 2012. Alžirac Taoufik Makhloufi istrčao je svoj najbolji rezultat sezone (3:31.38), što mu je donijelo srebro, dok je iskusni Poljak 32-godišnji Marcin Lewandowski osvojio broncu sa novim nacionalnim rekordom (3:31.46).

Podbacio je 19-godišnji Norvežanin Jakob Ingebrigtsen, aktualni europski prvak na 5.000 i 1.500 metara, koji je završio na četvrtom mjestu, te je opet ostao bez medalje, kao i prije nekoliko dana kada je na 5.000m bio peti.

Aktualna europska prvakinja u skoku u dalj 25-godišnja Nijemica Malaika Mihambo potvrdila je ulogu favoritkinje osvojivši zlato na SP u Dohi sa najboljim rezultatom na svijetu u posljednje tri godine. U finalu je tri puta išla preko sedam metara, a najduži skok (7.30 m) ostvarila je u trećoj seriji.

Ukrajinka Marina Bekh-Romančuk, koja je i prošle godine na EP bila iza Mihambo, ponovno se morala zadovoljiti srebrom (6.92 m), a broncu je osvojila trostruka afrička prvakinja Nigerijka Ese Brume (6.91), koja je za samo jedan centimetar bila kraća od Ukrajinke.

U muškoj utrci na 10.000 metara očekivano su dominirali afrički trkači, a zlato je osvojio 23-godišnji Joshua Cheptegei iz Ugande s najboljim rezultatom sezone (26:48.36 minuta). Cheptegei je bio srebrni na prošlom SP u Londonu.

Etiopljanin Yomif Kejelcha istrčao je osobni rekord (26:49.34) te je osvojio srebro, a Kenijac Rhonex Kipruto (26:50.32) došao je do bronce, što mu je najveći uspjeh u karijeri.

Po prvi puta u povijesti zlatno odličje u bacanju koplja u muškoj konkurenciji otišlo je na američki kontinent, a osvojio ga je 21-godišnji Anderson Peters iz Grenade sa hicem od 86,89 metara. Srebro je otišlo Estoncu Magnusu Kirtu (86,21 m), a svjetski prvak iz Londona 2017. Nijemac Johannes Vetter bio je brončani (85,37 m).

Na 100m prepone slavila je olimpijska viceprvakinja iz Rija 31-godišnja Amerikanka Nia Ali sa osobnim rekordom (12.34 sekundi). Srebro je osvojila njena sunarodnjakinja Kendra Harrison (12.46), a broncu Jamajćanka Danielle Williams (12.47), svjetska prvakinja iz Pekinga 2015. godine.