“Zmajevi” na Bilinom polju rutinski svladali Lihtenštajn, na redu Armenija

Autor: Faktor.ba

ZENICA - Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine svladala je Lihtenštajn u susretu 5. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine.

Zmajevi su na zeničkom Bilinom polju slavili sa 5:0, a pitanje pobjednika praktično je riješeno već u 11. minuti kada je Amer Gojak načeo gostujuću mrežu.

Prvu ozbiljniju šansu na utakmici imali su gosti u 8. minuti. Vratar Ibrahim Šehić bio je prinuđen napustiti gol kako bi obranio šut Dennisa Salanovića sa oko 15 metara.

Zmajevi su poveli u 11. minuti, a strijelac je na asistenciju Edina Džeke bio Gojak.

Pokušaj Miralema Pjanića sa oko 30 metara u 18. minuti vratar gostiju Benjamin Buchel skrenuo je u korner.

Džeko je u 22. minuti ukrao loptu Danielu Kaufmannu, ali je s ivice šesnaesterca šutirao pored gola. Šut Gojaka u 27. minuti obranio je vratar gostiju te skrenuo loptu u korner.

Šut Edina Višće u 25. minuti sa oko 20 metara vratar gostiju je obranio, a odbijenu loptu prihvatio Džeko i pogodio gredu, dok je vratar gostiju u 34. minuti zaustavio Pjanićev šut iz slobodnjaka. Gosti su sa oko 20 metara zaprijetili i u 43. minuti preko Nicolasa Haslera, čiji je šut završio pored lijeve stative bh. gola.

I u nastavku susreta igrala se viktorija pred gostujućim golom. Ipak, gosti su se uspješno branili, a nakon sat igre imali su dva vezana kornera, no Šehić je otklonio opasnost ispred našeg gola.

Do drugog gola mogli smo u 64. minuti, ali je sjajni Büchel “skinuo” zicer i rezervisti Duljeviću. Golman Lihtenštajna zaustavio je i pokušaj Krunića.

Sredinom drugog poluvremena čuli su se i zvižduci s tribina, a navijači su očito izgubili strpljenje i bili su nezadovoljni izdanjem izabranika Roberta Prosinečkog. A onda je u 80. minuti tribine “smirio” Haris Duljević koji je udvostručio prednost našeg sastava.

Do kraja meča Zmajevi su postigli još tri gola. Pogađali su Edin Džeko i Edin Višća, a točku na “i” stavio je Gojak svojim drugim golom.

Narednu utakmicu Zmajevi igraju u nedjelju protiv Armenije (15 sati).

BiH – Lihtenštajn 5:0

ZENICA – Stadion: Bilino polje. Gledatelja: 4.000. Sudac: Nyberg (Švedska). Igrali: BiH – Lihtenštajn 5:0 (1:0). Strijelci: 1:0 – Gojak (11), 2:0 – Duljević (80), 3:0 – Džeko (85), 4:0 – Višća (87), 5:0 – Gojak (89).

BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić, Todorović, Kolašinac, Višća, Pjanić (od 83. Lončar), Džeko, Gojak, Šunjić (od 25. Mihojević), Zukanović, Krunić, Milošević (od 55. Duljević).

LIHTENŠTAJN: B. Buchel, Goppel, Jaufmann, Malin, Wieser (od 85. Brandle), Salanović, M. Buchel, Meier (od 64. Wolfinger), Gubser (od 74. Sele), Hasler, Rechsteiner.