fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

BOŽE ŽALI ZAPADNE SAHARE: Debakl Čovićevog počasnog doktora!

Autor: Dnevno.ba

RABAT - Miroslav Lajčak, slovački ministar vanjskih poslova i bivši predsjednik UN-ove Generalne skupštine predložen je za novog izaslanika te međunarodne organizacije za Zapadnu Saharu pošto je prethodni otišao u svibnju 2019., doznaje se u srijedu od diplomatskih izvora, prenosi Hina.

Ako se nijedna strana u sukobu ne bude službeno usprotivila, njegovo će se imenovanje potvrditi idućih tjedana, dodali su izvori za agenciju France Presse.

Prošli UN-ov izaslanik za Zapadnu Saharu, koju svojataju Front Polisario i Maroko, bio je bivši njemački predsjednik Horst Koehler (76) koji je u svibnju podnio ostavku iz zdravstvenih razloga. UN-ov generalni tajnik Antonio Guterres imao je tešku zadaću naći njegovog nasljednika, pošto su neki ugledni političari s kojima je stupio u kontakt odbili ponudu ili nisu odgovarali onome što su zamišljale strane u sukobu, navode isti izvori.

Nakon dugog prekida dijaloga Horst Koehler je uspio za okrugli stol u Švicarskoj dovesti Maroko, Front Polisario, Alžir i Mauritaniju, prvi put u prosincu 2018. a zatim i u ožujku 2019., ali nije ostvario veći napredak.

Miroslav Lajčak (56) je tijekom svoje karijere obnašao razne dužnosti u slovačkoj diplomaciji sve dok nije postao njen šef, u Europskoj uniji i u UN-u, gdje je od rujna 2017. do prosinca 2018. predsjedavao Genralnom skupštinom. Poslije se vratio na dužnost ministra vanjskih poslova.

U ime EU-a je 2006. vodio pregovore, organizirao i nadgledao referendum o nezavisnosti Crne Gore, a 2007. je imenovan Visokim predstavnikom međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini.

Maroko odbija svaku mogućnost referenduma

Zapadna Sahara, bivša španjolska kolonija, bila je do 1991. poprište sukoba u kojemu su sudjelovali Maroko, koji je 1975. anektirao tu teritoriju i Front Polisario koji uz podršku Alžira traži nezavisnost tog pustinjskog područja od 266.000 kvadratnih kilometara.

U rujnu 1991. pod pokroviteljstvom UN-a potpisano je primirje kojim se predviđalo raspisivanje referenduma o samoodređenju u roku od šest mjeseci, koji se od tada neprestano odgađao zbog toga što se Rabat i Polisario nisu mogli dogovoriti o sastavu izbornog tijela i o statusu teritorija.

Maroko odbija svaku mogućnost referenduma i bilo kakvo drugo rješenje za Zapadnu Saharu osim autonomije pod njegovim suverenitetom, prenosi Slobodna Bosna.

UN ima na tom području snage sa oko 240 Plavih kaciga (MINURSO) koje u svojim zračnim i kopnenim ophodnjama nadziru poštovanje primirja.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});