fbpx

Direktor KPZ-a Sarajevo Faruk Zubčević protivno zakonu ugradio u svoja vozila rotacijska policijska svjetla!

Autor: Josip Šimić-Đinđić

U julu 2014. godine japanski ambasador u BiH Hideo Yamazaki očitao je lekciju bh. političarima poručivši im da su korumpirana i bezobzirna kasta koja vodi računa samo o vlastitim interesima. Yamazaki se tada pitao ko su ti dužnosnici Bosne i Hercegovine kojima se dodjeljuje policijska pratnja i koliko se novčanih sredstava izdvaja iz budžeta za te namjene, piše Josip Šimić-Đinđić!

“Da li i danas, gotovo 20 godina nakon završetka sukoba u Bosni i Hercegovini, doista postoje objektivni razlozi za provedbu ovakvih sigurnosnih mjera? Postoje li bolji načini trošenja novca poreskih obveznika u Bosni i Hercegovini?”, pitao je tada japanski ambasador bh. političare i građane.
Sarajevski zatvor kojim rukovodi Faruk Zubčević direktor – penzioner u svom voznom parku ima dva službena auta koje koristi direktor i zamjenik direktora, i to Golf 7 reg.oznaka E06-M-223 i Škoda Octavia reg. oznaka K04 T 658. Oba ova vozila imaju i posjeduju policijske blinkere (svjetlosne i zvučne znakove), što je protuzakonito, a vozaju ih, pored Zubčevića i njegovog zamjenika, tetići, bratići i sinovi, i to privatno. Gorivo, sve o trošku države.

Dok se službeno vozilo Golf 7 koristi za vozanje švalerki i posjete kladionicama, kafanama i zavučenim hotelima i motelima, Škoda Octavia služi za bahatost i divljanje po ulicama Sarajeva.
Ovaj portal je istražio ‘ko na državnom i entitetskom nivou ima pravo na fizičku i tehničku zaštitu policijskih službenika, te da li nosioci javnih funkcija nakon odstupanja sa funkcije i dalje imaju pravo na policijsku pratnju.
Pravo na zaštitu policijskih službenika Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH imaju članovi Predsjedništva BiH, predsjedavajući Vijeća ministara BiH i devet ministara, trojica članova kolegija, odnosno predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućeg Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, glavni tužilac Tužilaštva BiH, predsjednik Suda BiH, VIP ličnosti koje se neposredno štite po odluci Vijeća ministara BiH i VIP ličnosti koje se neposredno štite po odluci direktora Direkcije. Također, Direkcija za koordinaciju pruža fizičku i tehničku zaštitu stranim zvaničnicima za vrijeme posjete BiH.

Tako policijsku pratnju i pravo na korištenje vozila pod pratnjom ima ukupno 31 zvaničnik na državnom i entitetskom nivou. Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH osigurava fizičku pratnju za svakog od tri člana Predsjedništva BiH koji najčešće imaju po šest zaštitara u svojoj pratnji. Inače, minimalan broj policijskih službenika koji moraju biti uz članove Predsjedništva BiH je tri, ali se najčešće u skladu s procjenom sigurnosti trojici šefova države delegira veći broj policijskih službenika. Zanimljiv je podatak da se fizička pratnja članova Predsjedništva BiH bira i na osnovu nacionalne pripadnosti. Tako se u pratnji člana Predsjedništva nalaze dva pripadnika bošnjačkog, dva pripadnika hrvatskog i dva pripadnika srpskog konstitutivnog naroda.
Deset policijskih službenika čuva predsjedavajućeg i devet članova Vijeća ministara BiH koji imaju jednu osobu delegiranu da se brine o njihovoj sigurnosti. Također, članovi Predsjedništva BiH kojima je istekao mandat, u skladu sa važećim propisima, na zahtjev Predsjedništva BiH imaju pravo na zaštitu i poslije isteka mandata u trajanju od najduže godinu dana od dana prestanka mandata.
Na entitetskom nivou, Federalna uprava policije štiti devet osoba i to predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH, premijera i zamjenike premijera Vlade Federacije BiH, predsjedavajućeg Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, te federalnog ministra unutrašnjih poslova. U poređenju s Federacijom BiH, entitet Republika Srpska mnogo je racionalniji u potrošnji tako da Ministarstvo unutrašnjih poslova RS štiti samo tri osobe: predsjednika, premijera i predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske.
Pravo na policijsku zaštitu nemaju političari nižih nivoa vlasti, ni obnašatelji javnih organa uprave, no to ih nikako nije spriječilo da na službene automobile stave rotaciona svjetla, odnosno takozvane “treptače” ili “blinkere” koji su smješteni ispod prednje maske automobila koje nije pod policijskom pratnjom, odnosno kod šoferšajbe.

Zakon o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini jasno kaže da uređaji za davanje posebnih svjetlosnih znakova (blinkera) i zvučnih signala smiju da se ugrađuju i upotrebljavaju samo na vozilima čija su pratnja policija ili vojna lica i na vozilima s pravom prvenstva prolaza, odnosno na vozilima Službe hitne pomoći, vatrogasnim vozilima, vozilima policije i sudske policije, vojnim vozilima i vozilima Državne granične službe.
Dakle, samo na ova vozila i to kad posebnim uređajima daju svjetlosne znake i zvučne signale ne primjenjuju se odredbe o ograničenju brzine, zabrani preticanja i obilaženja kolone vozila i o zabrani presijecanja kolone pješaka.
Vozila koja koristi Zubčević i njegov zamjenik su vlasništvo KPZ-a Sarajevo, i ta vozila spadaju u zatvorsku policiju – stražu, no ne i u sudsku. Zubčević i njegov zamjenik nisu štićena lica u Federaciji i nemaju pravo na “treptače”.

“Danas sam dala nalog da se proda crna limuzina Passat koji je plaćen iz budžeta grada. Koristiti ću druga vozila koja budu raspolaganju i kakva često svi viđamo na ulicama Sarajeva. Na službenom vozilu neću koristiti postavljene “rotacije” jer gradonačelnik Sarajeva prema zakonu nema pravo na to”, napisala je 12. 04. 2021. godine gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić na svojoj Facebook stranici.
Dakle, ni Gradonačelnik Sarajeva nema pravo na rotacijska svjetla, a Zubčević ih “ima”?!
Josip Šimić-Đinđić

Autor: Josip Šimić-Đinđić

ZADNJE VIJESTI