FOTO: Mili Marušić

FOTO: Predbožićno druženje članova URB HVO-a iz Širokog Brijega

Autor: Dnevno.ba

ŠIROKI BRIJEG - Dana 19.12.2018 godine u kinu Borak s početkom u 18,30 sati započelo je predbožićno druženje članova URB HVO-a Grada Širokog Brijega i njihovih simpatizera. Predbožićno druženje je imalo predblagdansko ozračje tako da su predstavnici URB HVO-a Grada Širokog Brijega i URB HVO-a ŽZH, Vinko Banožić i Vlado Marušić, nazočne članove „poštedjeli“ teških tema, i u kratkim crtama su ih izvijestili o svim poduzetim mjerama rukovodstva udruge za rješavanje statusnih prava njihovih članova u cijeloj ŽZH sadržanih u Rezoluciji Branitelja u FBiH.

Vinko Banožić, predsjednik URB HVO-a Grada Širokog Brijega je na početku izlaganja zajedno s prisutnim članovima izmolio prigodnu molitvu Očenaš, a potom dao počast svim poginulim, nestalim i umrlim Braniteljima hrvatskog naroda od I-svjetskog rata do dana današnjeg koji su dali svoje živote kako bi svima nama bilo bolje, te će njihova žrtva zauvijek ostati ugrađena u temelje opstojnosti hrvatskog naroda u BiH i RH.

Napomenuo je također kako „sile tame“ razvojačenim Braniteljima HVO-a“od završetka Domovinskog rata u BiH ne daju njihova zaslužena prava, no bez obzira na to borba URB HVO-a ŽZH i Grada Širokog Brijega se nastavlja još jače a destinacije za ostvarivanje njihovih prava su označene u Gradu Širokom Brijegu u sjedištu Vlade ŽZH i stolnom gradu svih Hrvata Zagrebu gdje je sjedište Vlade RH i Ministarstva Branitelja RH.

Osvrnuo se također na tzv. “borce“ iz mjesta Grab u Ljubuškom iz kojeg je sve počelo i gdje će konačno sve i završiti i poželio im svu sreću u njihovom daljnjem radu za prava njihovih članova u gradu Sarajevu kojeg dušmani hrvatskog naroda zovu gradom svih građana BiH, što u stvarnosti nije, jer hrvatski narod u tom gradu nikada nije mogao ostvariti svoja ustavom zajamčena prava pripadnika konstitutivnog hrvatskog naroda u BiH.

Nakon njega je riječ dobio Vlado Marušić, predsjednik URB HVO-a ŽZH, koji je nazočne izvijestio kako je on s predstavnicima URB HVO-a ŽZH poduzeo niz mjera za ostvarivanje prava njihovih članova u sjedištu Vlade ŽZH koja je označena kao glavna destinacija ostvarivanja prava njihovih članova sadržanih u Rezoluciji Branitelja u FBiH (pravo na braniteljski dodatak i izrada i javna objava jedinstvenog registra Branitelja iz cijele ŽZH kao i javna pbjava svih korisnika prava iz Domovinskog rata u BiH), dok je dio prava za njihove članove zatražen i u Vladi RH, preko ministarstva Branitelja RH gdje su uspostavljeni određeni kontakti a prvi razgovori se predstavnicima Vlade RH, Ministarstva Branitelja RH i Predsjednicom RH Kolindom Grabar Kitarović se očekuju odmah poslije Nove godine, a koji su već dobili pismene zahtjeve URB HVO-a ŽZH za razgovore i dogovore u svezi poboljšanja prava razvojačenih Branitelja HVO-a ŽZH a samim time prava i svih razvojačenih Branitelja HVO-a iz cijele BiH koji ne ostvaruju nikakva prava po osnovu učešća u Domovinskom ratu.

Po završetku izlaganja predstavnika URB HVO-a Grada Širokog Brijega i URB HVO-a ŽZH nazočni članovi su popunjavali obrasce u koje su unosili svoje osobne podatke, podatke o svom učešću u Domovinskom ratu u BiH u borbenim postrojbama, te da li ostvaraju ikakva trajna mjesečna primanja po osnovu učešća u ratu, kako bi URB HVO-a ŽZH imala vjerodostojne podatke o svojim članovima Braniteljima koji će uskoro biti javno objavljeni u registru Branitelja članova URB HVO-a ŽZH kako je to udruga veće u više navrata javno nagovijestila.

Taj registar članova URB HVO-a ŽZH će biti vjerodostojna isprava koja će poslužiti u svrhu ostvarivanja prava naših članova u ŽZH i RH,a nadamo se kako će put kojim je krenula URB HVO-a ŽZH biti putokaz za sve udruge proistekle iz Domovinskog rata u ŽZH i FBiH koje će također objaviti svoje registre članova iz borbenih postrojbi kako bi konačno svijetlo dana ugledao jedinstven registar Branitelja u FBiH koji će biti javno objavljen kao i spisak korisnika prava iz Domovinskog rata što su temelji pravednije raspodjele proračunskih sredstava za istinske Branitelje u ŽZH i FBiH što do sada nije bio slučaj, jer u registru pripadnika pružanih snaga u FBiH je do sada našlo mjesta cca 585 000 pripadnika od kojih Armije BiH ima cca 380 000 a pripadnika HVO-a kojih 196 000 što je sulido, dok je korisnika prava iz rata u cijeloj FBiH cca 130 000.

U glazbenom dijelu predbožićnog druženja nastupio je duo “Prijatelji“ iz Širokog Brijega sastavljen od dvojice članova URB HVO-a ŽZH Vlade Marušića i Mile Ćorića-Milenceta koji su pomno odabranim domoljubnim pjesmama razgalili srca članova URB HVO-a Grada Širokog Brijega u ovo milosno predbožićno vrijeme.

Po završetku službenog dijela predBožićnog druženja, druženje je nastavljeno uz mezu i piće gdje su se uz blagdansku atmosferu zapjevale i divne Božićne pjesme.

Na koncu je predsjednik URB HVO-a grada Širokog Brijega svim članovima udruge kao i svim Braniteljima HVO-a zaželio sretan Božić i nadolazeće blagdane riječima: “Na dobro vam, došao Božić i sveto porođenje Isusovo“.

URB HVO-a ŽZH se pridružuje čestitki Predsjednika URB HVO-a Grada Širokog Brijega slijedećom čestitkom:

“Čestit i Blagoslovljen Božić te sretnu i plodonosnu 2019 godinu želimo svim našim članovima kao i svim razvojačenim Braniteljima HVO-a iz cijele BiH“, priopćeno je iz URB grada Širokog Brijega.

Autor: Dnevno.ba

ZADNJE VIJESTI