fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Konferencija o djelu Marka Marulića okupila znanstvenike iz BiH i Hrvatske

Autor: Fena

U povodu 500. obljetnice tiskanja Marulićeva djela “Judita” u Mostaru je u petak organizirana 8. međunarodna znanstvena konferencija “Identiteti – kulture – jezici” čija je ovogodišnja tema “Marko Marulić i njegovo doba”.

Konferencija je održana na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, a okupila je znanstvenike iz BiH i Hrvatske.

Prodekan za organizaciju i razvoj tog fakulteta Mate Buntić naglasio je kako je današnji skup prilika za neke nove spoznaje unutar Marulićeva lika i djela i to na fakultetu čija je misija, uz ostalo, i njegovanje hrvatske kulturne baštine.

– Danas će biti prilike vidjeti neke nove spoznaje unutar Marulićeva lika i djela i naravno istaknuti Marulićevu aktualnost i za naše današnje prilike, a mjesto svega toga je Filozofski fakultet kao srce Sveučilišta u Mostaru koje na osobit način ima misiju njegovanja hrvatske kulturne i identitetske baštine, a pritom, naravno, proučavajući i ove nama susjedne identitete – kazao je Buntić u izjavi za novinare.

Po riječima Slobodana Prosperova Novaka, koji je imao uvodno izlaganje o temi “Hrvatska nacionalna svijest u Juditi Marka Marulića i njezina današnja simboličnost”, kazao je kako nije sve sa Markom Marulićem tako dobro “kao što bi mi htjeli i kao što se mi pravimo da je dobro”.

– Nemojte zaboraviti da je samo prije dva tjedna objavljen u velikoj nakladi prijevod ‘Judite’ na takozvani suvremeni hrvatski jezik. To je doista takozvani suvremeni jezik kada se Marulićevu “Juditu” prevede na taj jezik i kada ministri stanu iza tog projekta i kada se nitko ne usudi reći da je to najveća svinjarija koja je napravljena i da, ako je Vuk Karadžić negdje na nebu pa to gleda, bit će jako, jako sretan – naglasio je Prosperov Novak.

Naveo je i da je prije pet godina Marko Marulić doslovno ‘izbačen’ iz hrvatskih škola te da je trebalo puno napora pa da se vrati u te škole i da se vrati u kurikul.

Ocijenio je kako se Marka Marulića ne smije prevoditi te da nije veličina Marka Marulića u mogućnosti da ga djeca razumiju nego upravo da ga ne razumiju jer, kako je kazao, “simboli se ne moraju razumjeti, simboli su nešto više”.

– Mislim da je aktualnost Marka Marulića puno veća nego što mi to znamo i vidimo, a posebno zato što je povezana s najranijom nacionalnom sviješću kod Hrvata, što nije često promišljano – zaključio je Prosperov Novak.

Neke od tema izlaganja na konferenciji su i “Djela Marka Marulića u Franjevačkom samostanu – dubrovački kontekst oca
hrvatske književnosti”, “Epske poredbe u Juditi”,  “Marko Marulić u kontekstu antičkih i srednjovjekovnih teorija o pravednome ratu i miru” te “Marulićeva Judita – oličenje čednosti i ljepote”.

Organizator konferencije je Filozofski fakultet SUM-a, a suorganizatori su Fakultet političkih znanosti i međunarodnih odnosa Sveučilišta Matej Bel iz Banske Bistrice i Institut za društvene znanosti Ivo Pilar, Područni centar Osijek.

Autor: Fena
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});