fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

MOSTAR MOJ DOM: Stanogradnja treba biti u funkciji razvoja i opstanka Hrvata u Mostaru

Autor: dnevno.ba

Koalicija „Mostar moj dom“ kojeg čine HSP, HSP BiH i HKDU-Hrast smatra da postojeća građevinska politika i stanogradnja u Gradu Mostaru nije u funkciji razvoja i opstanka Hrvata u Mostaru i Bosni i Hercegovini. Ovakav model pogoduje nekolicini bogatih ali ne i širem društvenom i političkom interesu Hrvata u BiH. Građevinski sektor je jedan od instrumenata razvoja i mora biti u funkciji cjelokupne hrvatske politike u Gradu Mostaru, a ne u cilju bogaćenja i zarade samo nekolicine obitelji, ističe se u priopćenju za javnost iz ove Koalicije.

Oni na problem stanogradnje ovako gledaju: “Vlasnici građevine u Mostaru ne razmišljaju dugoročno, nego samo gledaju na zaradu, što je u teoriji ekonomije opravdano, ali u Europi, međutim u BiH vrijede druga pravila i oduvijek je vrijedila ona krilatica „čije je brdo, onoga čije su ovce u brdu“. Što nama Hrvatima u BiH vrijedi sutra i Treći entitet ili hrvatski član Predsjedništva BiH ako neće biti Hrvata ili ako padnemo ispod 10 posto i postanemo nacionalna manjina. Ovo su teme o kojima treba promišljati Predsjedništvo Hrvatskog narodnog sabora (HNS), a ne kako omogućiti HDZ BiH što više mandata i kako prevariti oporbene stranke da ne idu skupa na jednoj oporbenoj listi nego ih se rastače kako bi propali hrvatski glasovi, a pobjedu odnio HDZ BiH”.

Iz Koalicije navode kako se „Istočni Mostar“ masovno gradi te da su nove kuće došle do Fortice i Podveležja, ali da nitko ne plaća nikakav porez niti ima građevinsku dozvolu.

“Živo nas zanima, smije li Radmila Komadina ili Marina Deronjić iz Gradske uprave Grada Mostara otići gore, primjerice u Ulicu žrtava Uborka, i pitati za dozvolu. Naravno da ne smiju jer bi bile zakamenjane, ali zato hodaju po zapadnom Mostaru i dilaju građevinske dozvole.  Javna je tajna da su se ti vlasnici mostarskih građevinskih poduzeća udružili i u jednom kartelskom modelu su se dogovorili da cijena kvadrata stana u novogradnji košta od 2300 do 2500 KM po četvornom metru. Jedna firma napravi zgradu, a druge čekaju tri – četiri godine sa svojom investicijom, pa treća i tako u krug. Nitko se nikome ne miješa u posao, i nema konkurencije, nego je u pitanju čisti monopol. Svi imaju ekstra zaradu od sto posto, a na gubitku su svi mladi bračni parovi koji bi tu u Mostaru kupili stan i započeli svoj život, kao i sama hrvatska politika u BiH. Također, grad i država nemaju nikakav poticaj za kupnju prve nekretnine, kao demografska mjera ili za mlade koji planiraju rađati i živjeti u gradu. Dok neke regije i gradovi masovno daju potpore za mlade bračne parove do 35 godina, kao i one koji rađaju više djece, kod nas se jedino nešto prije radilo na način da se oslobađao poreza od 5 % na prvu nekretninu i još porezne olakšice na stambeni kredit. Međutim, to je kratko trajalo i opet su koristi imali samo oni koji su već kupili nekretninu i čekali tu mjeru da ne plate porez”, zaključuju iz Koalicije ‘Mostar moj dom’.

Nadalje ističu: “U Istočnom Sarajevu, ili „srpskom Sarajevu“ da pojednostavnimo, gradi se mnoštvo zgrada i stanova, ali se prodaju po cijenama od 1300 do 1500 KM po četvornom metru. Isto tako, vlasnici tih zgrada neće da prodaju stanove Bošnjacima, jer jednostavno žele jačati „srpsku“ većinu u ovom gradu, odnosno do jučer naselju. Istina da prodaju stanove Hrvatima, ali su svjesni da su Hrvati tu manjina i da nikad neće biti dugotrajna prijetnja, kao što to vide u Bošnjacima. Kada Bošnjaci žele kupiti stan, jednostavno kažu, nema ili sve prodano, a „svojim Srbima“ daju maksimalne pogodnosti i mogućnosti na rate i dugoročne kredite”, zaključuju iz Koalicije ‘Mostar moj dom’.

Autor: dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});