fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Mostarski holding treba novi Ured za EU projekte

Autor: dnevno.ba

Predsjedništvo Hrvatske stranke prava (HSP) na čelu s predsjednikom Nikolom Ragužem održalo je konferencijski „on line“ sastanak sa nositeljima gradskih lista Koalicije Mostar moj dom Mostar koju čine HSP, HSP BiH, HKDU Hrast, Bernadinim Pandžom nositeljom gradske liste, Željkom Asićem Jugozapad , Mostar Jug Lazom Raićem i Nedeljkom Ripićem Zapad, o smjernicama prijedloga za ustrojstvo Mostarskog holdinga koji bi sva javna poduzeća ujedinio i ta bi poduzeća postale podružnice Holdinga, te bi imali jednu upravu , jedne javne nabavke, glavni račun holdinga sa kojeg bi se pomagale ona poduzeća-podružnice koje imaju problema sa likvidnošću. Holding bi imao puno snažniju kontrolu nad javnim sredstima, te bi podigao kvalitetu usluga Gradske uprave i budućeg gradonačelnika Grada Mostara, ali i drastično smanjio stranačko uhljebljavljanje.

Tijekom razgovora je istaknuto kako postojeća gradska poduzeća i ustanove Grada Mostara nisu dobro posložene i ustrojene te trebaju ozbiljnu reformu.

Prema prvotnoj SWOT analizi odnosno analizi sadašnja i buduća snaga slabosti, prilika i prijetnje, evidentno je da ovako postavljena struktura ne može biti dobar servis građanima. Gradskapoduzeća trebaju poslovati sa dobitkom ili kroz neki investicijski ciklus doći do solventnosti. Svi dugogodišnji gubitaši moraju biti nanovo ustrojeni sa novim menadžmentom.Najvažnije je osnivanje novog Ured za EU projekte koji će imati zadaću da postojeće i novo nastale institucije brendira i otvori za europska sredstva predpristupnih fondova EU. Tu su važna i uvezivanja sa Dalmacijom i gradova u trokutu Mostar – Dubrovnik – Split.  

Ustanove o kulturi po prirodi posla, koje imaju slične djelatnosti treba objediniti i većinu locirati u Hrvatski dom herceg Stjepana Kosaču i dodatno ga ojačati. Rascjepkanost i nerad, kazališta i teatri bez predstava, Lutkarska kazališta bez lutaka i narodna bez naroda, domovi kulture bez kulture i sadržajnih izložbi su čisti promašaj, kao i muzeji bez arheoloških i povijesnih predmeta.

Gradske ustanove moraju imati više korisnika i jedan dio javno-privatnog partnerstva. Posebice u Centrima za ovisnosti i staračkim domovima, dok cijene smještaja u vrtićima će biti dodatno snižene i subvencionirane kroz plan demografskog oporavka. Domove zdravlja i ambulantebi trebalo ujediniti sa gradskim ljekarnama zbog nižih cijena nabavke lijekova i sanitetskom materijala, a o svemu bi trebalo dodatno osnovati stručno povjerenstvo oko samih aktivnosti. 

Jedna od težih odluka je kadrovsko jačanje i promjene u samoj Gradskoj upravi i na načelničkim pozicijama koje ćemorati uraditi budući gradonačelnik u dogovoru sa Gradskim vijećem Grada Mostara. Već sada bi se moglo razmisliti i o promjeni statusa Međunarodne zračne luke Mostar, da se ona izuzme iz portfelja Grada i prebaci na Hercegovačko-neretvansku županiju. Ipak, to je zaseban pravni subjekt koji treba više od Grada Mostara kako u financijskomsmislu tako i u razvoju regije Hercegovine, gdje bi osnivač u većinskom dijelu bila HNŽ-a ali i drugi subjekti. Komunalna poduzeća bi se Holdingom ojačala, J.P. „Parkovi“  bi bilo jedno poduzeće u čijem sastavu bi bili i odlagališta otpada „Uborak“ i sama „Deponija“, a ne kao sada odvojeni pravni subjekti. U sklopu „Parkova“ bi bilo i poduzeće „Mostarski parking“, ali i zadaća pokretanja vlastite proizvodnje cvijeća, te bi „Parkovi“ postali temelj projekta Regija Mostar-Europska regija cvijeća, koji treba što direktno, što indirektno u narednih pet godina  zaposliti 5000 Mostaraca.

 Hotel „Ero“ je već prodan za buduće institucije HNŽ-a i trebalo bi ubrzati taj rok prelaska iz Đačkog doma. Ipak, „Vodovod“ Mostar bi trebalo podijeliti na dvije  podružnice holdinga, jedno za proizvodnju pitke vode a drugo poduzeće za isporuku i odvodnju. Postojeće poduzeće nema dobru kontrolu i trenutačno je u velikim financijskim dubiozama gdje će možda uskoro trebati i stečaj, navodi se u priopćenju koalicije “Mostar moj dom”.

Autor: dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});