fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Obnova Aluminijeva poljoprivrednog dobra

Autor: D. Ivanković

MOSTAR - Dok u pogonskim dvoranama Elektrolize, Anoda i Ljevaonice naši djelatnici vrijedno zarađuju kruh, predano skrbeći za krvotok naše tvornice, za naš vrhunski aluminij koji, na gotovo tisuću stupnjeva, ključa u dubini elektrolitičkih ćelija, nakon čega putuje do lijevnih jama otkuda, u obliku trupaca, blokova, ingota i žice, osvaja svijet, u Aluminiju d.d. Mostar nikada ne miruju niti druge, prateće ili potporne službe. Početak proljeća donio je osjetnu užurbanost i na polju naših sekundarnih djelatnosti, a javnosti je dobro znano koliko Aluminij ulaže u zaštitu čovjekove sredine i u društveno odgovorno poslovanje.

Godine krize usporile su nužna ulaganja u poljoprivrednu djelatnost, ali je konačno došlo vrijeme za ponovno oživljavanje čuvenih Aluminijevih plastenika, voćnjaka i povrtnjaka, vinograda i prekrasnih zelenih prostora u cjelini. Od ukupno devet, u cijelosti smo obnovili sedam plastenika i u njima su zasađene proljetne kulture (krastavci, paprika, patlidžani i rajčica), a riječ je o integriranomu načinu proizvodnje povrća odnosno o strogomu poštivanju zakonskih odredbi dobroga gospodarenja biljnom proizvodnjom.

“Preostala dva plastenika i rasadnik također uskoro dolaze na red. Osim toga, uređeni su travnjaci, podrezane živice i ukrasno grmlje, zaštićeni drvoredi, a u tijeku je sezonska rezidba naših otprilike 800 stabala masline te sezonska zaštita vinove loze i voćnjaka. Također, očišćen je čitav prostor oko tvorničke ograde odnosno poduzete su preventivne radnje osiguranja protupožarnoga pojasa, čime smo značajno dobili i na preglednosti odnosno na sigurnosnomu planu” – kazuje nam Vladimir Kordić, rukovoditelj Zajedničkih poslova i sigurnosti Aluminija.

U rajskim se vrtovima njišu grane stabala višnje, jabuke, japanske jabuke, dunja, badema i šipaka, podno kojih na cvjetanje čeka niz ukrasnoga bilja. Uklonjeno je gotovo šezdeset oboljelih stabala šljive te se očišćeni prostor priprema za sadnju drugih kultura. Valja iskoristiti prigodu i pozdraviti prinos u kokošjoj obitelji, ali nabavu patki koje će se zasigurno obradovati planiranomu ubacivanju mlađi pastrve u Aluminijevo raskošno jezero i u tamošnje vodne kanale. Rajski se vrtovi već od ranije diče i paunovima, fazanima, ali i jatom šarana.

Autor: D. Ivanković
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});