fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

TROMP: Na sceni je povijesni revizionizam u korist Srbije

Autor: Dnevni avaz

HAAG - Žalbeno vijeće Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu za 20. ožujak je zakazalo izricanje konačne presude u slučaju Radovana Karadžića.

Prvostupanjskom presudom, izrečenom tri godine ranije, Karadžić je proglašen krivim za genocid počinjen u Srebrenici 1995. te učešće u četiri udružena zločinačka poduhvata (UZP) radi trajnog uklanjanja bosanskih muslimana i Hrvata s dijela teritorije BiH, što je za posljedicu imalo progon, istrebljivanje, deportaciju, ubistva, protupravne napade na civile… Osuđen je na 40 godina zatvora.

Mrtva tačka

U iščekivanju drugostupanjske presude mnogi su skloni tvrditi da visina kazne neće biti drastično izmijenjena. No, smatra se da je od broja godina koje će Karadžić odležati u zatvoru mnogo važnija suština presude.

– Tri godine od izricanja prvostepene presude dugo je čekanje do izricanja konačne. Mislim da, što se tiče genocida i udruženog zločinačkog poduhvata, neće biti obuhvaćeno vrijeme od 1992. do 1995. godine, što ukazuje na to da se Tužilaštvo nije pomaklo s mrtve tačke. Mnogo je političkih i drugih neformalnih utjecaja da se bosanska priča završi genocidom u Srebrenici kao „incidentom“, a da genocid počinjen ranijih godina ostane nekažnjen – kaže za „Avaz“ dr. Nena Tromp, univerzitetska profesorica, koja je na radu u Tribunalu u Hagu provela 12 godina.

Tromp ne razmišlja uopće o mogućnosti oslobađajuće presude, jer smatra da bi čak i smanjena kazna Radovanu Karadžiću bila „samodestrukcija Tribunala“, posebno nakon što je bivši sudija Haškog tribunala i Međunarodnog rezidualnog mehanizma Christoph Flugge javno optužio sudiju Jean-Claude Antonetti da Karadžiću priprema oslobađajuću ili bar presudu s blažom kaznom.

Suština presude

Navodi da fokusiranje na visinu kazne bivšem predsjedniku RS ima za cilj skretanje pažnje sa suštine, odnosno sadržaja same presude.

– I slučaj Karadžića, kao i slučaj Mladića, kao i mnogi drugi, ukazuju na to da je na sceni povijesni revizionizam u korist Srbije, kako bi se minimizirala ili čak negirala bilo kakva zločinačka uloga Srbije u proteklom ratu – dodaje Tromp.

Zašto je zaobiđena Srbija?  

– Nakon istupa suca Flugea teško da će Žalbeno vijeće napraviti korak ka smanjenju kazne Radovanu Karadžiću. Naprotiv, može čak pokušati da se dodvori žrtvama u BiH i poveća mu kaznu. No, čini mi se da je sve to manje važno od činjenice da je udruženi zločinački poduhvat sveden unutar BiH i ne dotiče Beograd, odnosno Srbiju, koja je bila mozak svega što se događalo i u BiH i u Hrvatskoj. Apsurd je da UZP u slučaju „Prlić i ostali“ uključuje Hrvatsku, a da u slučaju „Karadžić“ ili „Mladić“ isključuje Srbiju – navodi Tromp.

 

Autor: Dnevni avaz
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});