fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Kako reinstalirati Windows 10 bez gubitka podataka

Autor: tPortal.hr

Ponekad je jednostavno teško pronaći rješenje nekog softverskog problema, a ponekad je jednostavno nužno reinstalirati Windows 10 (izmjena matične ploče, npr.).

Sreća u cijeloj priči je da su radnje potrebne za reinstalaciju krajnje jednostavne

Backupe valja raditi redovito – i nikako na istom disku na kojem se nalazi operativni sustav. Tvrdi diskovi i vanjska memorija općenito danas su dovoljno jeftini za potrebe backupa, a najzgodnije je imati kombinaciju spremljenih podataka na nesistemskom disku i u cloudu.

Što uopće spašavati od podataka? Za početak priče valja otvoriti File Explorer (kombinacija tipki Windows + E) te se fokusirati na foldere s dokumentima, slikama, glazbom i videom. U pravilu se tu smješta najviše sadržaja kojeg je lako izgubiti reinstalacijom (iako je i to danas jednostavno za sačuvati).

MakeUseOf savjetuje i spremanje aplikacijskih podataka, potrebnih za normalno funkcioniranje korištenih programa. Ovaj folder je skriven od znatiželjnih očiju, no moguće ga je otvoriti na sljedeći način. Prvo valja kombinirati tipke Windows + R za otvaranje Run prozora, otipkati %appdata% te pritisnuti OK. Odatle valja spasiti sve foldere programa koji se žele koristiti i nakon reinstalacije operativnog sustava, a slično treba učiniti i s folderima C:\Program Files i C:\Program Files (x86).

Tko pak ima instalacijske datoteke ili medije od instaliranih programa, može to učiniti i bez backupa, no izgubit će dodatke i radnje koje je odrađivao u programima. MakeUseOf preporučuje i ulazak u Registry te Export materijala odatle. U Registry je najjednostavnije ući otvaranjem izbornika Start te tipkanjem regedit.

E sad, s tim na umu valja imati i da je upravo nešto od instaliranih programa ili kaosa u Registryju zapravo izazvalo probleme sa sustavom. U tom smislu valja biti posebno oprezan u onom što se želi spasiti.

Nakon backupa potrebno je odabrati kako se uopće želi reinstalirati sustav – tek osvježiti uz čuvanje podataka, bez čuvanja podataka kroz Reset this PC ili izvršiti potpuno novu instalaciju Windows 10.

Opcija Fresh Start je alternativna metoda koju se može vidjeti u Reset this PC prozora (do kojeg se može doći otvaranjem izbornika start i tipkanjem Reset this PC). Tu će korisnik kroz Wizard prikaz dobiti informacije o svakom programu kojeg će izgubiti te još neke detalje. Ova metoda očuvat će osobne podatke (folderi s dokumentima, slikama i glazbom).

Nakon reinstalacije, korisnik će u pravilu naći i Windows.old folder na C: disku. I dok se u njemu nalaze sve stare datoteke, to nipošto nije mjesto iz kojeg valja vaditi podatke za backup. Podatke valja vratiti iz ranije spomenutih odredišta i dio po dio – posebno s programima – koji su možda napravili problem na prvom mjestu.

Autor: tPortal.hr
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});