fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Umjetna inteligencija zna koliki nam je rok trajanja?

Autor: ZIMO

Skupina australskih znanstvenika napravila je sustav umjetne inteligencije koji može predvidjeti hoćete li skoro umrijeti, a za to im je potrebna samo slika vaših organa.

Znanstvenici sa Sveučilišta Adelaide iskoristili su umjetnu inteligenciju kako bi analizirali medicinske snimke prsne šupljine kod 48 pacijenata. Sustav je u čak 69 posto slučajeva točno predvidio smrt pacijenta u sljedećih pet godina.

Iako se radi o malom broju pacijenata uključenih u istraživanje, znanstvenici su uvjereni kako bi u budućnosti računala (uz pomoć umjetne inteligencije) mogla obavljati dijagnostički posao za koji je inače potrebno dugogodišnje usavršavanje liječnika.

Većina trenutno dostupnih analitičkih sustava može prepoznati i dijagnosticirati bolesti, ali ne i dati procjenu “roka trajanja” pacijenta.

“Umjesto da se fokusira na dijagnosticiranje bolesti, automatizirani sustav može predvidjeti krajnji rezultat na način na koji to liječnici ne mogu – koristeći velike količine podataka i otkrivajući prikrivene uzorke koji se ponavljaju”, istaknuli su znanstvenici.

Sličan sustav nedavno su razvili znanstvenici na Londonskom institutu za medicinske usluge. Njihov sustav može s vjerojatnošću od 80 posto odrediti hoće li pacijent umrijeti od srčane bolesti unutar godinu dana. Za usporedbu, liječnik to može u otprilike 60 posto slučajeva.

Autor: ZIMO
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});