googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

AKTUALNA TEMA: Hercegovina (ne)će dobiti plin

Autor: Karlo Lovrić

MOSTAR - Hercegovina ima jedinstvenu priliku uključiti se u proces plinofikacije, pri čemu postoje dva detaljno razrađena projekta od kojih bi koristi imali kako građani, tako i poduzeća na tom području. Međutim, budući u BiH mnogi hvale vrijedni projekti stoje u ladicama “zahvaljujući” birokratskom aparatu ili pak sitnim političkim interesima, tako je i ovaj put.

Podsjećamo, za financiranje velikih projekata od strane Energetske zajednice, odnosno Europske unije potrebno je da BiH konačno posloži stvari u pogledu energetskog sustava te donese državni zakon o plinu. Navedene obveze sadržane su u Drugom energetskom paketu kojeg BiH nije ispunila upravo zbog, doznajemo iz dobro obaviještenih izvora, protivljenja Republike Srpske koja smatra kako se ovdje radi o prijenosu nadležnosti.

Ministarsko vijeće Energetske zajednice jugoistočne Europe za BiH je već uvelo sankcije, doduše veoma blage, no nakon godinu dana, one bi mogle biti i radikalnije što bi se izravno reflektiralo i na projekte plinofikacije Hercegovine. Nedavno je u Beču održan i sastanak posvećen energetskom sektoru u Bosni i Hercegovini i pitanjima iz ove oblasti po kojima je Energetska zajednica pokrenula sporove protiv BiH. No, konačnog odgovora na otvorena pitanja još nema.

Drugim riječima nema nekog velikog pomaka koji bi išao u smjeru usvajanja državnog zakona o plinu i što bi značilo izbjegavanje oštrijih sankcija. U igri su milijuni eura koje bi Unija ulagala u BiH, no Energetska zajednica uputila već je prijedlog prema EU da Unija u skladu s izvršenjem naših obveza ograničava ili odobrava sredstva.

Hercegovina bi tako zbog RS-a mogla “izvisiti”, a čitatelje našeg portala podsjećamo kako trenutno postoje dvije studije plinofikacije kroz Hercegovinu. Priključci plinovoda bili bi na Krku ili pak na IAP-u, a prvi prijedlog predviđa kretanje trase preko Splita, dalmatinske Zagore i Hercegovine te dalje na sjeveroistok prema središnjoj Bosni. Druga trasa o kojoj se govori išla bi od Ploča prema sjeveru, tj. Mostaru i dalje.

O isplativosti ovih projekata još uvijek je rano govoriti, no, jasno je kako su i predstavnici vlasti u Hercegovini, a posebno oni u ZHŽ-u, zainteresirani za takvo što, o čemu svjedoči i činjenica kako je Zapadno-hercegovačka županija predvidjela plinofikaciju i to se u principu poklapa s onim što je BH GAS radio u svojim studijama.

Inače, Sporazumom s Energetskom zajednicom BiH je prihvatila obvezu da će u sektoru energetike uspostaviti jedinstven ekonomski prostor, ali međunarodne obveze i dalje kršimo jer još uvijek ne postoji državni zakonski okvir kao ni regulator za plin. U svim izvješćima Energetske zajednice jasno je ukazivano kako BiH nije pokazala jasan napredak.

Autor: Karlo Lovrić
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});