googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });
Foto: MORH.HR

Slavna 3. gardijska brigada – slavonske Kune iskrvarile u obrani Vukovara i Hrvatske

Autor: Dnevno.ba

Hrvatska 3. gardijska brigada “Kune” ustrojena je na današnji dan 29. travnja 1991. godine u Vinkovcima i jedna je od 4 najelitnije hrvatske brigade.

Početkom velikosrpske pobune brigada u suradnji s MUP-om nastoji uspostaviti red i zakonitost na području Slavonije i Baranje. Brigada je sudjelovala u obrani Vukovara, Baranje, Zapadne Slavonije, na vinkovačkom bojištu, u operaciji Maslenica i Bljesak, a tijekom vojno-redarstvene akcije “Oluja” raspoređena je u obrani grada Osijeka te je pripremana za ulazak na okupirana područja istočne Slavonije.

Kroz brigadu je prošlo oko 10 000 pripadnika, 369 je poginulo, 1088 ih je ranjeno, a 17 ih se još uvijek smatra nestalima.

Dali su nemjerljiv doprinos obrani, te je 87 gardista poginulo u obrani grada-heroja. Pripadnici Kuna srušili su prva tri zrakoplova u Domovinskom ratu, od kojih dva još u kolovozu 1991. u Vukovaru.

TB Kune | Foto: OSRH

Kune iskrvarile u obrani Slavonije

Tijekom čitavog rata, a osobito strašne 1991. godine, Kune su branile Slavoniju, a ključnu su ulogu imale u akciji Bljesak. Tenkovska satnija Kuna među prvima je ušla u oslobođene Okučane.

Početkom velikosrpske pobune 3. brigada u suradnji sa snagama MUP-a, nastoji uspostaviti red i zakonitost na području Slavonije i Baranje. Tijekom 1991. na području grada Osijeka brigada je uključena u mnoge akcije u cilju obrane suvereniteta Republike Hrvatske.

Većinom sastavljena od mladića iz Slavonije, ova postrojba dala je nemjerljiv doprinos obrani grada Vukovara, kao i Bogdanovaca i okolnih mjesta grada-heroja.

Slavna 4. bojna 3. gardijske brigade iz Vukovara imala je 306 pripadnika, a poginulo je 84 hrvatska mladića. Oko 200 mladića iz te bojne je ranjeno ili završilo u koncentracijskim logorima u Srbiji. Do rujna mjeseca bila je praktički zapovjedna brigada u Vukovaru. Njeni pripadnici su srušili tri prva zrakoplova JNA u Hrvatskoj.

Kune na najtežim bojišnicama obranile opstanak Hrvatske i Hrvata

„Kune“ su sudjelovale u obrani i drugih najtežih dijelova bojišnice 1991.: Osijek, Nuštar, Bijelo Brdo, Ivanovac, Erdut, Sarvaš, Dalj, Borovo Selo, Laslovo, Okučani, Gornji i Donji Bogićevci, Marinci, Tenja, Nova Gradiška i druga slavonska mjesta izložena agresiji Srbije uz pomoć pobunjenih i naoružanih hrvatskih Srba.
U najkritičnijem trenutku tijekom operacije “Maslenica” u siječnju 1993. godine, nakon protuudara neprijatelja, po zapovijedi nadređenog zapovjedništva u bojna djelovanja na području zadarskog zaleđa uključena je taktička skupina 3. gbr snage jedne ojačane bojne gdje je u borbi prsa o prsa, uspjela obraniti Kašić od protuudara najelitnijih srpskih postrojbi.

Kune nisu dočekale zapovijed za vojno oslobađanje Vukovara i istočne Slavonije
U kolovozu iste godine, državni vrh donosi odluku o slamanju pobune u okupiranom dijelu središnje i južne Hrvatske. Dana 04. kolovoza započinje operacija „Oluja” koja je u samo dva dana vratila pod nadzor Hrvatskih vlasti cjelokupan taj prostor od 85 000 kvadratnih kilometara.

Kao i u sličnim situacijama kada je gubio kontrolu nad snagama, pobunjenički je ratni stroj i ovoga puta djelovao po civilnim ciljevima u hrvatskim gradovima. Da bi spriječila takve vrste ugroze, kao i potencijalne napade vojske Srbije, brigada je pristupila provedbi operacije „Feniks” u pripremnom periodu operacije „Oluja”, od 16. srpnja 1995. godine. Sve do 30. listopada iste godine, postrojbe brigade smjenjuju se na položajima u iščekivanju konačne zapovijedi za oslobađanju istočne Slavonije od posljednjih ostataka pobunjenih snaga.

Obilježava se obljetnica užasnog pokolja nad Hrvatima: Mudžahedini su ruke vezali čak i djeci

Tu zapovijed Kune nisu dočekale, pa se tek mirnom reintegracijom mnogi pripadnici Kuna vraćaju na kućne pragove svojih spaljenih i uništenih domova u Vukovaru i istočnoj Slavoniji.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});