googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Početak najveće tenkovske bitke u povijesti – 1943.

Autor: dnevno

Poznata je priča o Franzu Staudeggeru, zapovjedniku njemačkog Tigar tenka, koji se s jednim tenkom suprotstavio grupi od 50 sovjetskih tenkova T-34. Uništio ih je 22, dok su ostali uzmaknuli.

Prve borbe u sklopu Bitke kod Kurska, najveće tenkovske bitke u povijesti, započele su 4. srpnja 1943. godine. Njemačka vojska pokušala je okružiti i uništiti sovjetske trupe na velikom području. Za stvaranje okruženja Nijemci su namjeravali upotrijebiti Blitzkrieg tenkovsku strategiju, zasnovanu na brzom prodoru jakih oklopnih jedinica duboko u neprijateljsko područje. Za to su pripremili gotovo 3.000 tenkova, a doveli su čak i najelitnije njemačke jedinice, uključujući slavnu 1., 2. i 3. SS-diviziju (1. se zvala Leibstandarte Adolf Hitler, 2. Das Reich i 3. Totenkopf, tj. Mrtvačka glava). Sudjelovala je i slavna divizija Großdeutschland (najelitnija jedinica Wehrmachta). Problem je bio u tome što su Nijemci odugovlačili s ofenzivom čekajući da pristignu najnoviji tenkovi tipa Tigar i Panther.

Za to vrijeme Sovjeti su uspjeli sagraditi jaku obranu oko Kurska, jer su prema obavještajnim podacima znali gdje će Nijemci napasti. Sovjetska obrana bila je dubine čak 250 kilometara. Nijemci su krenuli u ofenzivu teškim tenkovima. Poznata je priča o Franzu Staudeggeru, zapovjedniku Tigar tenka, koji se s jednim tenkom suprotstavio grupi od 50 sovjetskih tenkova T-34. Uništio ih je 22, dok su ostali uzmaknuli. Za svoje je herojstvo odlikovan Viteškim križem i pozvan je u Hitlerov stožer da osobno izvijesti Führera o svom uspjehu. Unatoč takvim pojedinačnim njemačkim uspjesima, sovjetska se obrana pokazala neprobojnom.

Minska polja i protuoklopni topovi zaustavljali su Nijemce, a Sovjeti su dovezli i nevjerojatan broj tenkova, preko 8.000, tako da su nadmašivali Nijemce u omjeru tenkova otprilike 2,3:1. Kad je Hitler vidio da napad neće uspjeti, naredio je prekid ofenzive, i to u trenutku kad je ona bila na vrhuncu, da bi poslao jedinice u Italiju, gdje su se upravo iskrcali saveznici. Mnogi su kritizirali takav Hitlerov potez. Sovjeti su proveli protuofenzivu i postigli pobjedu kod Kurska.

Autor: dnevno
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});