googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });
Foto: FENA/Predsednik RS

Vučić: Rezolucija o Srebrenici u Općoj skupštini UN-a bit će donesena preglasavanjem

Autor: FENA

Rezolucija o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a, gdje nema prava veta, bit će izglasana preglasavanjem, što će “otvoriti Pandorinu kutiju” jer će uslijediti brojne inicijative za donošenje rezolucija o zločinima genocida počinjenim u svijetu. , “od Jasenovca pa nadalje”, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

O rezoluciji o Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanju genocida u Srebrenici Generalna skupština UN-a trebala bi glasovati tijekom svibnja.

Nacrtom se, između ostalog, poziva na osudu negiranja genocida u Srebrenici i veličanja odgovornih za ubojstvo oko 8.000 bošnjačkih civila u srpnju 1995. godine.

Vučić je rekao da se tijekom boravka u sjedištu UN-a u New Yorku sastao s 22 predsjednika i premijera, sa šest dužnosnika UN-a te s predstavnicima ukupno 111 zemalja članica UN-a, kako bi spriječio donošenje rezolucije o genocid u Srebrenici.

Srbija se protivi donošenju rezolucije o genocidu u Srebrenici i prijemu Kosova u Vijeće Europe i bit će to neizvjesna borba, rekao je Vučić u ponedjeljak po povratku iz New Yorka.

Lobiranje protiv rezolucije ocijenio je “borbom Davida i Golijata”, ističući da se borio za “čast i obraz Srbije” i dodao da usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici služi samo za traženje ratne odštete. Srbija.

Srbija se protivi rezoluciji smatrajući da se srpskom narodu nameće kolektivna krivnja, au UN-u prije svega računa na podršku Rusije i Kine, kao i prijateljskih zemalja Afrike i Južne Amerike.

Rusija je 2015. godine u Vijeću sigurnosti UN-a blokirala donošenje rezolucije o osudi genocida u Srebrenici, koju je predložila Velika Britanija, a podržale SAD i zemlje Europske unije.

Pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu (ICJ) masovni zločin u Srebrenici je označen kao genocid koji su počinili pripadnici vojske bosanskih Srba, a Srbija (tada u zajednici s Crnom Gorom) je označena kao odgovorna jer nije poduzela ništa da spriječi i kazniti počinitelje.

Više od 50 osoba osuđeno je na više od 700 godina zatvora za genocid i zločine u Srebrenici pred međunarodnim i sudovima BiH, podsjeća Hina.

Komentirajući očekivano glasanje o prijemu Kosova u Vijeće Europe (VE) u svibnju, Vučić je rekao da su “sve opcije otvorene”, ali je najveća šansa da Priština dobije zeleno svjetlo.

Parlamentarna skupština Europskog vijeća usvojila je 16. travnja preporuku za prijem Kosova u tu organizaciju, konačna odluka očekuje se 16. svibnja, a za prijem Kosova u Politički odbor Europskog vijeća glasovi treba osigurati dvije trećine od 46 članica.

Autor: FENA
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});