fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

BiH uspostavila nadzor nad ilegalnim migracijama

Autor: Hina

Granična policija BiH u cijelosti je stavila pod nadzor ilegalnu migraciju i uspijeva zaštititi granice zemlje “kao nikada do sada”, ustvrdio je ravnatelj Službe za poslove sa strancima BiH Slobodan Ujić za lokalne medije.
“Nikada nije bila bolja kontrola kretanja i boravka stranaca u BiH. Sve je pod punom kontrolom, i s aspekta sigurnosti i svega drugog što prati ilegalne migracije. Točno je da je smanjen pritisak i dnevni priljev (migranata) jer su otvorene dvije-tri nove balkanske rute”, kazao je Ujić kakao ga u utorak citira banjolučki list “Glas Srpske”.

Pojasnio je kako se sada većina migranata koji pristižu na zapadni Balkan odlučuje pokušati nastaviti put ka zapadnoj Europi preko Mađarske i Rumunjske ili pak morskim putem pa je smanjeni pritisak na granice BiH pomogao njenim graničarima da uspostave nadzor nad granicom kakav nisu imali još od eskalacije migrantske krize u regiji 2018. godine.

Od početka ove godine bosanskohercehovački policajci vratili su s granice oko 5500 ilegalnih migranata dok je godinu dana ranije zabilježeno više od 11 tisuća takvih slučajeva.

U prihvatnim centrima za privremeni smještaj ilegalnih migranata trenutačno boravi oko 2300 osoba, a u Službi za poslove sa strancima BiH procjenjuju kako je broj onih koji trenutačno lutaju zemljom jer ne žele biti registrirani u prihvatnim kampovima znatno manji te da to ne predstavlja posebni sigurnosni problem.

Ujić je ipak upozorio kako ovi pokazatelji ne znače da je problem ilegalnih migracije riješen a da naredna godina znači i novu neizvjesnost. Kako je kazao, puno toga će ovisiti o tijeku pandemije prouzročene koronavorusom ali i o tome kako će se ponašati Turska kao ključna tranzitna zemlja za najveći broj ilegalnih migranata koji žele doći do Europske unije

 

Autor: Hina
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});