googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });
Foto: Facebook

Dodik hvalio Karadžića i Mladića, napao SAD: Srebrenica nije genocid, neka živi Srbija, Rusija i pravoslavni svijet

Autor: Dnevno.ba

Predsjednik BiH entiteta Republike Srpske Milorad Dodik je u ponedjeljak u Banja Luci slao oštre poruke. Veličao je osuđene srpske ratne zločince Radovana Karadžića i Ratka Mladića, a SAD je optužio da vodi takozvani hibridni rat protiv Republike Srpske.

Dodik je to izjavio na akademiji koju je organizirao u sklopu dvodnevne proslave 9. siječnja, koji se u Republici Srpskoj obilježava kao dan tog entiteta unatoč presudi ustavnog suda BiH koji je u svom pravorijeku iz 2015. godine konstatirao kako je taj datum neustavan jer diskriminira Hrvate i Bošnjake.

U govoru koji je održao pred prisutnima Dodik je vapio nad “teškom sudbinom Srba kroz povijest”, još od turskog vremena, pa je zaključio kako su ih Hrvati i Bošnjaci natjerali da naprave RS jer su ih željeli “odvojiti od matice Srbije”. Tvrdio je kako srpski političari ni na koji način nisu odgovorni za rat, a da na Zapadu lažu kada govore o srpskim zločinima.

Antonio Balic/Cropix

Zna se konačni cilj
“Recite konačno da Srebrenica nije bila genocid”, uzviknuo je u jednom trenutku Dodik, braneći pritom osuđene ratne zločince Karadžića i Mladića kao “ljude koji su vodili RS” i koji su se navodno borili za slobodu. Tvrdi da se protiv RS-a danas vodi hibridni rat iza kojega stoje neke zapadne zemlje, a predvodi ih SAD.

Poručio je i kako je konačni cilj srpska država na ovim prostorima, pa će sadašnja crta razdvajanja RS-a s Federacijom BiH s vremenom postati pravom granicom, a govor je završio porukom “neka živi Srbija, Rusija i pravoslavni svijet”.

Podsjećamo, u RS-u se 9. siječnja obilježava u znak sjećanja na taj datum iz 1992. godine, kada je dio zastupnika srpske nacionalnosti u Skupštini tadašnje Socijalističke republike BiH, kršeći njen ustav i zakone, proglasio “republiku srpskog naroda u BiH”.

Tu su odluku donijeli nastojeći spriječiti uspostavu BiH kao neovisne države i zadržati je u sastavu Jugoslavije pod dominacijom Srbije, odnosno tadašnje vlasti Slobodana Miloševića.

Može biti slika sljedećeg: 9 ljudi i Katedra

Po proglašenju srpske republike unutar BiH Srpska demokratska stranka (SDS), predvođena sadašnjim osuđenikom za ratne zločine Radovanom Karadžićem, počela je preuzimati vlast u općinama s većinskim srpskim stanovništvom te provoditi pripreme za progon Hrvata i Bošnjaka koji je i uslijedio u travnju, čime je počeo troipolgodišnji rat u kojemu je ubijeno oko 100 tisuća ljudi.

Iz Republike Srpske najavljuju “najspektakularniju proslavu rođendana”, vatromet i u Beogradu

 

Vlasti u RS-u, predvođene Dodikom, odlučile su odbiti poštovati presudu Ustavnog suda BiH i svake godine redovito obilježavaju 9. siječnja.

Ove su godine na Dodikovu akademiju tim povodom došli inozemni gosti, poput srpskog patrijarha Porfirija i odlazećeg predsjednika parlamenta Srbije Vladimira Orlića te ruskog veleposlanika Igora Kalabuhova. Ranije su iz Banje Luke najavljivali kako bi se tamo mogao pojaviti i mađarski premijer Viktor Orban, no on nije došao, a predsjednik Crne Gore Jakov Milatović otvoreno je odbio Dodikov poziv, kazavši kako Podgorica poštuje BiH kao cjelovitu državu.

Foto: Fena

Oglasio se Vučić
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poslao je poruku u kojoj je naveo kako će Beograd nastaviti podržavati cjelovitost BiH i protiviti se pokušajima ukidanja RS-a.

“Vjerovali smo da su teška vremena iza nas, ali plašim se da doba velikih izazova, kako za Srbiju tako i za Srpsku, tek dolazi. Ovo sam rekao jer dobra i sretna vremena ne mogu postojati posebno i odvojeno za Srbiju ili Srpsku. Također, vrijeme izazova za jedne takvo je i za druge.

Srbija se, svih ovih godina, ponašala odgovorno i dosljedno podržavala Daytonski mirovni sporazum i pravne okvire proistekle iz tog sporazuma. Mnogi, koji su sudjelovali u donošenju tog okvira, pokušavaju da izvrgnu ruglu njegove osnovne postulate i suštinski izbrišu postojanje RS.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});