fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Izraelsko-kineski vlasnik mostarskog Aluminija pokreće proizvodnju: Počela zapošljavanja prvih radnika

Autor: dnevno.ba

Aluminij Industries, tvrtka u vlasništvu izraelsko-kineske grupacije koju predvodi MT Abraham Group, potpisala je ugovore s prvih 19 radnika koji započinju pripreme za obnovu proizvodnje u pogonima posrnulog mostarskog Aluminija, koji je ugašen prije gotovo 13 mjeseci.

Kako su za Hinu potvrdili iz tvrtke koja je uzela u najam pogone Aluminija, prvih 13 djelatnika već je angažirano prije nekoliko dana, kada je i formalno stupio na snagu ugovor kojeg je izraelsko-kineska grupacija potpisala sa suvlasnicima posrnule kompanije, a danas je novih 6 djelatnika potpisalo ugovore.

“Ti ljudi bi trebali raditi na pripremanju pokretanja proizvodnje u pogonima tvornice Ljevaonice, od čišćenja do obnove pogona i predviđenih probnih radova”, rekli su iz Aluminij Industriesa. Sljedećih tjedana, najavljuju, bit će potpisani i ugovori o radu s nekadašnjim zaposlenicima kompanije, koja je prošle godine prestala s radom.

Očekuje se da proizvodnja u ovom dijelu Aluminija ponovno započne tijekom listopada ove godine.

Po ranije predstavljenom planu kojeg zajednički realiziraju MT Abraham Group s kineskim gigantima China Machinery Engineering Corporation (CMEC) i China Industry of Engineering Metal & Foreign Co., Ltd. (NFC), nakon pokretanja proizvodnje u Ljevaonici kani se postupno obnoviti proizvodnju u pogonima Anoda i Elektrolize.

No, ponajprije je potrebno pronaći povoljne opskrbljivače električnom energijom budući se u iznosu ukupnih dugovanja od 220 milijuna eura zbog kojih je Aluminij ugašen, najveći dio odnosio upravo na troškove električne energije.

Mostarski Aluminij ugašen je u srpnju prošle godine. Bez posla je ostalo oko 900 radnika. Ta kompanija je godinama bila među najvećim izvoznicima u BiH, s godišnjim prometom od gotovo 170 milijuna eura. Nakon gašenja u ratnoj 1992. ponovno su njegovi pogoni pokrenuti 1997. godine uz potporu hrvatske Vlade, koja je 12-postotni suvlasnik. U toj kompaniji najveći vlasnički udjel ima Federacija BiH, 44 posto, a toliko ukupno imaju i mali dioničari – radnici.

Autor: dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});