fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Samovoljno OS BiH napustilo 345 vojnih osoba

Autor: Dnevno.ba

SARAJEVO - Oružane snage Bosne i Hercegovine već nekoliko godina suočavaju se s trendom odlaska profesionalnih vojnika. Taj trend raste iz godine u godinu, a samo prošle godine odoru je samovoljno razdužilo 345 vojnih osoba, što je najveći broj u posljednje tri godine, piše Večernji list BiH.

Podatak je to iz izvješća o radu Ministarstva obrane BiH za 2017. godinu do kojeg je došao Glas Srpske. Služba je lani prestala za 516 profesionalnih vojnih osoba, a najviše ih je odoru razdužilo na osobni zahtjev. To ih je učinilo 345, čime je njihov broj porastao za više od 100 u odnosu na prethodnu godinu i znatno je veći u odnosu na ranije razdoblje. Samovoljno je otišlo najviše Hrvata – 138, ali su ih lani u stopu pratili bošnjački kolege. Odoru je razdužilo 130 Bošnjaka, dok je službu na vlastiti zahtjev napustilo 77 Srba.

Loši uvjeti

Iako se krajem prošle godine u medijima govorilo kako službu u Oružanim snagama najviše napuštaju Hrvati, i to zbog posjedovanja putovnica Republike Hrvatske, što im je omogućilo zapošljavanje u zemljama Europske unije, podaci iz izvješća pokazuju kako ni Bošnjaci, kad je riječ o razduživanju odore, ne zaostaju puno.

Dušanka Majkić, zastupnica SNSD-a u Parlamentu BiH, koja godinama temeljno prati stanje i rad Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH, smatra kako stanje u vojsci nije dobro i da je daleko od zadovoljavajućeg. – U razgovorima s vojnicima i ostalima moglo se čuti kako su prilično nezadovoljni jer ne vide perspektivu. Znanja koja dobiju do 40 godine, koliko je sada gornja granica za ostanak u službi, nisu dovoljna za život poslije vojske. Ni plaća, koja je nekada bila glavna motivacija za mnoge, sada to više nije, tako da mnogi odlaze prije vremena u potrazi za boljim životom. To će biti nastavljeno – kazala je Majkić koja je godinama član Zajedničkoga povjerenstva za obranu i sigurnost Parlamenta BiH za Glas Srpske.

Mladi u OS BiH

Iz Ministarstva obrane BiH ipak navode da, i uz to, situacija nije alarmantna jer i dalje imaju mnogo više prijavljenih na natječaje od potrebnog broja. U vojnu službu je primljeno 145 vojnika i 180 časnika te podčasnika. Međutim, velikom broju mladih ljudi to je prva stepenica na putu odlaska ne samo iz Oružanih snaga nego iz BiH.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});