googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Koliko genetski modificirane hrane (GMO) ustvari jedemo?

Autor: S. Jokić

TUZLA - Nedavno istraživanje stavova i mišljenja potrošača o genetski modificiranoj (GMO) hrani za ljude i životinje su pokazala da su bosanskohercegovački građani zabrinuti zbog GMO proizvoda i njihove prisutnosti na domaćem tržištu. Istraživanje je za GIZ izvelo Udruženje za zaštitu potrošača Tuzla.

Većina od preko 1000 intervjuiranih ispitanika je protiv genetskog inženjeringa u poljoprivredi i proizvodnji hrane. Oko 90% intervjuiranih je spremno da plati više za hranu bez utjecaja GMO-a. Većina sudionika u istraživanju vjeruje da lokalno proizvedena hrana nije genetski modificirana. Istraživanje je pokazalo da bosanskohercegovački građani imaju nedostatak informacija i znanja o GMO proizvodima, čak i u kategoriji mlađih ispitanika i studenata.

Prva od tri prezentacije rezultata istraživanja organizirana je prošlog tjedna na informativnom skupu u Tuzli koji su organizirali Agencija za sigurnost hrane BiH, Udruženje za zaštitu potrošača Tuzla, Dunav Soja Inicijativa i GIZ projekat „Genetski nemodificirana kvalitetna soja iz Dunavske regije“. Na skupu se razgovaralo o važnosti teme i trenutnoj situaciji sa genetski modificiranim organizmima (GMO) u Bosni i Hercegovini. Predstavnici Agencije za certificiranje halal kvalitete su na skupu informirali prisutne o tome da halal standard ne dozvoljava prisustvo GMO-a u proizvodima.

Osnovni cilj ovih prezentacija je jačanje svijesti o trenutnoj situaciji sa GMO proizvodima na bosanskohercegovačkom tržištu. To podrazumijeva i novonastalu situaciju u vezi sa legalizacijom uvoza GMO proizvoda i namjeru vlada da se u Bosni i Hercegovini implementira sistem označavanja za proizvode koji ne sadrže GMO. Označavanje proizvoda koji ne sadrže GMO će za bosanskohercegovačke potrošače predstavljati veliki korak naprijed u slobodi izbora.

Dva preostala informativna skupa i prezentacije rezultata istraživanja planirana su u Banja Luci i Mostaru u lipnju ove godine.

Autor: S. Jokić
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});