fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

KAPSULA za vožnju kopnom, zrakom i vodom

Autor: Bug.hr

Dizajner Pierpaolo Lazzarini osmislio je jedinstveno rješenje za danas vrlo popularnu mikromobilnost, no umjesto da se bavi malenim električnim dronovima, automobilima, romobilima ili brodovima, ovaj je Talijan u jedan koncept ugradio karakteristike vodenog, kopnenog i zračnog prometala. Njegovo rješenje naziva se Stratosfera, a nalikuje kuglastoj kapsuli. Ona je promjera 1,65 metara i, barem u mašti dizajnera, izrađena je većinom od ugljikovih vlakana.

Unutar Stratosfere trebalo bi se smjestiti dvoje putnika, koji će potom moći putovati zrakom, kopnom ili vodenim putovima – sve ovisno o dodatnoj opremi koja se na Stratosferu postavi. Montiraju li se na nju četiri rotora, ova kugla postaje putnički električni dron s mogućnošću vertikalnog polijetanja i slijetanja (eVTOL). Brzina leta trebala bi biti do 250 km/h, a iz Lazzarini Design Studija nisu objavili detalje o dosegu ili plafonu leta.

U drugoj konfiguraciji ispod Stratosfere postavlja se podvodno krilo te dvije električne turbine snage po 150 KS, koje omogućavaju glisiranje po vodi i osjećaj da kapsula lebdi nad vodenom površinom. U ovom slučaju težište je nisko i ispod površine, pa je plovidba u teoriji stabilna pri brzinama do 30 čvorova. Kada se zaustavi, kapsula Stratosfere pluta na vodi i omogućava ukrcaj i iskrcaj putnika.

Treća, najjednostavnija kombinacija, uključuje postavljanje Stratosfere na četiri kotača za kretanje po gradu. U svim opcijama unutar kabine mora se nalaziti “pilot”, osoba koja bi upravljala ovom letjelicom, plovilom ili cestovnim vozilom, uz pomoć hi-tech komandi.

Lazzarini poručuje kako sredinom sljedeće godine planira svoju ideju predstaviti javnosti kao open source projekt, kojega će budući investitori, kupci i ostali suradnici moći dodatno razvijati i nadograđivati prema potrebi.

Autor: Bug.hr
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});