Košarkaška reprezentacija BiH zauzela deveto mjesto na Svjetskom prvenstvu

Autor: ScSport.ba

ZARAGOZA - Košarkaška selekcija Bosne i Hercegovine do 17 godina pobjedom (84:88) nad Kinom osvojila je deveto mjesto na prvenstvu svijeta koje je protekli tjedan igrano u Zaragozi.

Kinezi su na samom startu poveli sa 4:0, a onda poslije pet minuta zahvaljujući boljoj igri naših momaka, mi smo imali prednost 7:14. Tu prednost smo i zadržali, a u osmoj minuti prve četvrtine, poenima Mirkovića, stižemo do najvećih plus devet, 14:23. Minutu poslije precizan je i Alikadić za plus 11 Zmajića, 14:25, a na pauzu između dvije četvrtine smo otišli sa devet poena prednosti, bilo je 18:27.

Drugi period otvaramo trojkom Muse, a Kinezi se postepeno vraćaju u utakmicu, te u 16. minuti utakmice poenima Chena stižu na minus šest, bilo je 30:36. Ipak, veoma brzo pogađaju Čerkezović i Bačvić i odlazimo na dvocifrenu prednost, 30:40. Nedugo potom precizan je Čampara, za maksimalnih plus 12, 30:42, a na poluvrijeme odlazimo sa plus 15, 32:47.

Treću četvrtinu smo otvorili poenima Čerkezovića, a onda Kina pravi seriju od 7:0 i u osmoj minuti treće dionice stižu na minus deset, 41:51. Nastavila se odlična igra reprezentacije Kine, pa tako poslije pet minuta igre zahvaljujući poenu kojeg je postigao Li sa linije za slobodna bacanja Kina stiže na svega minus jedan, 52:53. Ipak, Kina je do kraja treće dionice došla u vodstvo 60:59, a onda pogađa Musa za 60:61 što nije bio konačan rezultat poslije treće dionice budući da je Zhu pogodio za vodstvo Kine.

Za razliku od prethodne dionice, naši mladići su podigli nivo svoje igre i tako poslije dvije minute stigli do pet poena prednosti, bilo je 64:69. Kina se vraća i šest minuta do kraja poenima Chena stižu na minus jedan, 70:71. Onda na scenu stupa Musa koji veže nekoliko poena i Zmajići dvije minute prije kraja stižu do plus pet, 75:80. Ta prednost je bila dovoljna da dođemo do konačne pobjede nad Kinom i devetog mjesta na prvenstvu svijeta.

Zmajiće je do pobjede vodio Musa sa 33 poena i devet skokova dok je Čampara dodao 19 uz pet asistencija, a na drugoj strani Chen je ubacio 30 poena uz osam skokova dok je Zhu dodao 15 uz također osam skokova.

Kina-Bosna i Hercegovina 84:88 (18:27, 14:20, 28:12, 22:27)