googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Strašan zaključak geologa – Afrika se lomi na dva kontinenta

Autor: Dnevno.ba

NAIROBI - Ogromna raspuklina koja se proteže na 3 tisuće kilometara nedavno je iznenadila stanovnike jugozapadne Kenije. Raspuklina, koja raste iz dana u dan, uništila je dio tamošnje brce ceste Nairobi – Narok, a pucanje tla popraćeno je i seizmičkim aktivnostima.

Prema pisanju Quartza, geolozi su zaključili da se stvara novi kontinent. Naime, Zemljina litosfera razlomljena je u nekoliko ploča i one nisu statične. Kreću se varirajućim brzinama. Još se raspravlja o tome koji su to mehanizmi koji ih pokreću, ali poznato je da mogu uzrokovati nova pucanja i formiranje novog procijepa te potencijalno voditi do stvaranja sasvim novih granica ploče, prenosi Dnevnik.hr.

Procijep u Istočnoj Africi proteže se na više od 3 tisuće kilometara od Adenskog zaljeva na sjeveru pa sve do Zimbabvea na jugu, dijeleći afričku ploču na dva nejednaka dijela, na Somalsku i Nubijsku ploču. Raspukline su prva faza pucanja kontinenata, i ako je ono uspješno, to može dovesti do formiranja novog oceanskog bazena. Primjer toga se već dogodio u Južnom Atlantskom oceanu, kada je prije otprilike 138 milijuna godina došlo do raspada i odvajanja Južne Amerike i Afrike.

U procesu koji traje nekoliko milijuna godina, ocean će napuniti raspukline, i kao rezultat Afrički kontinent će postati manji i stvorit će se veliki otok u Indijskom oceanu sastavljen od dijelova Etiopije, Somalije i “roga Afrike”.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});