fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Tisuće djece u BiH ne mogu naučiti čitati i pisati iako su natprosječno pametni

Autor: Večernji list

MOSTAR - Oko 9.000 djece u Bosni i Hercegovini ne mogu naučiti čitati i pisati, iako su često prosječno ili natprosječno inteligentna, a zbog poremećaja koji je urođen i zove se disleksija.

Učitelji, nastavnici, ali ni roditelji uglavnom nisu informirani o tom poremećaju, pa većina takve djece nikada ne dobije podršku i njihov potencijal ostane neiskorišten, a sve to se pripisuje lijenosti ili niskom koeficijentu inteligencije.

Izvanredna profesorica s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta na tuzlanskom sveučilištu Mirela Duranović nastavnicima i pedagozima s područja Sarajevske županije održala je predavanje o disleksiji u okviru obilježavanja Međunarodnog dana te podizanja svijesti o toj pojavi.

Smatra da su edukacije u okviru obilježavanja datuma u vezi s disleksijom početak, a u izjavi za Fenu ocjenjuje da osobe koje rade s djecom nisu kompetentne da prepoznaju disleksiju, a da to rezultira brojnim problemima.

– Gotovo sva istraživanja su pokazala da su te osobe jako pametne, ali da većina njih kasnije imaju problem s ovisnostima, da su većina zatvorenika osobe s disleksijom, a sve to se može promijeniti – istaknula je Duranović.

Naglasila je da su brojne poznate osobe rođene s disleksijom, ali da su našle način kako da usvajaju znanja, a među njima je i fizičar Albert Einstein.

– Roditelji djecu šalju na dodatne sate, a to ne može dati rezultate jer njima treba druga metoda – istaknula je Duranović.

Predsjednica Udruženja učitelja SŽ Nihada Čolić smatra da su djeca s disleksijom zapostavljena, iako se resorno županijsko ministarstvo od 2003. godine trudi djecu s poteškoćama uključiti u redovnu nastavu.

– Problem je u edukciji nastavnog osoblja te što djeca s disleksijom nisu prepoznata i s njima niko ne radi na odgovarajući način – kazala je Čolić.

Prvi put u BiH, od 3. do 9. listopada obilježava se Međunarodni tjedan podizanja svijesti o disleksiji i 6. listopada Međunarodni dan disleksije.

Akciju obilježavanja pokrenulo je Udruženje za podršku osobama s disleksijom ”Vjetar”, formirano početkom ove godine, uz podršku Ministarstva za obrazovanje SŽ.

Autor: Večernji list
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});