googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });
Aleksandar Vucic. Foto: CROPIX

UN uskoro raspravlja o Srebrenici: Vučić i Dodik su sve nervozniji

Autor: Dnevno.ba/Hina

Opća skupština Ujedinjenih naroda trebala bi 2. svibnja razmatrati prijedlog rezolucije kojom se podsjeća na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine i ponovo osuđuje taj zločin a očekivana rasprava o tom dokumentu izazvala je nove napetosti u odnosima između Beograda i Sarajeva ali i u samoj BiH.

Na kalendaru zasjedanja Opće skupštine UN 2. svibnja označen je kao datum u kojemu će se na dnevnom redu naći izvještaj glavnog tajnika posvećen izgradnji kulture mira odnosno “promocija kulture mira te međureligijskog i interkulturalnog dijaloga, razumijevanja i suradnje”.

U okviru te točke očekuje se i rasprava o rezoluciji u povodu 29. obljetnice zločina u Srebrenici gdje su u srpnju 1995. godine pripadnici vojske i policije bosanskih Srba nakon okupacije zone pod zaštitom UN-a ubili više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka.

Taj je masakr u nizu presuda koje su donijeli Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodni sud pravde (ICJ) kvalificiran kao genocid.

Prema dostupnim informacijama Njemačka i Ruanda države su koje su prihvatile biti sponzori rezolucije o Srebrenici koja sada postoji u formi nacrta i o njezinom se sadržaju još pregovara u diplomatskim krugovima u sjedištu UN-a.

Mediji prenijeli radne dijelove rezolucije

Mediji u BiH prenijeli su radne dijelove rezolucije u kojoj se u biti podsjeća na činjenice vezane za srebrenički genocid ali i poziva na striktno poštivanje presuda međunarodnih sudova odnosno osudu pokušaja nijekanja genocida te na trajno obilježavanje 11. srpnja kao međunarodnog dana sjećanja na žrtve Srebrenice.

Misija BiH pri UN-u na čijem je čelu Zlatko Lagumdžija aktivno sudjeluje u pripremama za raspravu i donošenje rezolucije a predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović trebao bi od 17. travnja boraviti u sjedištu UN kako bi se i osobno založio kod država-članica svjetske organizacije da taj dokument podrže.

U aktivno lobiranje uključio se u memorijalni centar Srebrenica apelom predstavništvima svih međunarodnih organizacija i drugih država koje djeluju u BiH.

No sve to izazvalo je bijes i nezadovoljstvo srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i čelnika bosanskih Srba Milorada Dodika koji su 2015. zahvaljujući ruskom vetu u Vijeću sigurnosti UN uspjeli spriječiti izglasavanje slične rezolucije što ju je predložila Velika Britanija.

U znak zahvalnosti za to vlasti bosanskih Srba su pokojnom ruskom veleposlaniku pri UN-u Vitaliju Čurkinu podignuli spomenik u Istočnom Sarajevu.

Aleksandar Vucic.
Foto: CROPIX

Vučić će pokušati spriječiti usvajanje rezolucije

Vučić je sada najavio kako će i on putovati u New York ovog mjeseca i tamo pokušati učiniti sve što može ne bi li spriječio usvajanje rezolucije iako priznaje kako su mali izgledi da u tome ovoga puta uspije jer Opća skupština odluke donosi običnom većinom. Pri tom računa prije svega na glasove iz afričkih država svjestan kako su zapadne i one sa muslimanskom većinom spremne poduprijeti rezoluciju.

Njegova je ocjena kako usvajanje rezolucije o Srebrenici predstavlja tek uvod u novi pritisak na Srbiju od koje će iz Sarajeva nakon toga tražiti ukidanje Republike Srpske a od Beograda plaćanje ratne odštete.

Foto: Antonio Balic / CROPIX

Vučić kao i čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik uporno niječu da je u Srebrenici počinjen genocid i zadržavaju se na kvalifikaciji “teškog zločina”.

Dodik se sada posebice obrušio na Njemačku pod čijim je “tihim sankcijama” i sada kaže kako Berlin potporom rezoluciji pokušava “oprati zločinačku prošlost”.

“Guranjem rezolucije o Srebrenici u Općoj skupštini UN-a bošnjački političari u BiH trajno će urušiti svaku mogućnost dogovora sa Srbima”, objavio je Dodik na društvenoj mreži X uz zaključak kako zločin u Srebrenici “za Srbe nije bio genocid”.

Američko veleposlanstvo: ‘HDZ BiH ne može na silu doći do rješenja koje preferira’

Autor: Dnevno.ba/Hina
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});