fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Injac i Vujnić ostaju direktorice i pored optužnica za kriminal!?

Autor: Dnevno.ba

BANJALUKA - Direktorice Agencije za bankarstvo RS i Investicijsko - razvojne banke (IRB) RS Slavica Injac i Snežana Vujnić i dalje su na tim funkcijama, iako je protiv njih potvrđena optužnica u predmetu “Bobar banka” koja ih tereti za financijski kriminal i zloupotrebe. Osim u IRB-u, Vujnićeva ostaje i na direktorskoj poziciji u „Lutriji RS“ u kojoj kažu da za optužnicu znaju samo iz medija, prenosi portal CAPITAL.

Vujnićeva i Injac su uhićene prije godinu dana u akciji „Lavina“ sa još nekoliko osoba zbog sumnje da su bankarskom sektoru prouzrokovali štetu od oko 123 milijuna maraka.

Bez obzira na podizanje optižnice, koja je sada i potvrđena, njih dvije i dalje uredno primaju plaću u IRB-u i Agenciji od po nekoliko tisuća KM, iako je objema i mandat istekao.

Pored toga, Snežana Vujnić je krajem listopada prošle godine imenovana za direktora Odjeljenja za internu reviziju „Lutrije RS“.

Snežana Vujnić nije obavijestila „Lutriju RS“ o optužnici

Govoreći o angažmanu Snežane Vujnić u „Lutriji RS“ su za CAPITAL rekli da se na natječaj za direktora Odjeljenja za internu reviziju „Lutrije“ prijavila samo ona te da je imala svu potrebnu dokumentaciju.

„Prilikom prijave podnijela je svu dokumentaciju traženu javnim konkursom, a između ostalog i uvjerenje suda da se ne vodi krivični postupak. Kako je ona bila jedini prijavljeni kandidat, a pri tom je i ispunjavala uvjete, Odbor za reviziju „Lutrije RS“ je 28. listopada 2016. imenovao Snežanu Vujnić za direktora Odjeljenja za internu reviziju“, kazali su u “Lutriji”.

Dodali su da je nakon imenovanja protiv Vujnićeve podignuta optužnica i da su za to saznali iz medija, jer ona nikad službeno od suda nije dostavila ništa.

„Kako postupak nije okončan, imenovana obavlja i dalje poslove direktora Odjeljenja za internu reviziju sve do donošenja pravomoćne presude suda“, naglasili su u Lutriji.

Pored te funkcije Snežana Vujnić je i dalje direktor IRB-a, što se može vidjeti na njhovoj stranici, iako joj je mandat istekao u travnju prošle godine.

U IRB-u nisu odgovorili na pitanja CAPITAL-a da li je ona još uvijek direktorica IRB-a i da li će i dalje ostati na toj poziciji nakon što je protiv nje potvrđena optužnica u predmetu „Bobar banka“, već su samo kratko poručili da je imenovanje i razriješenje direktora u nadležnosti Nadzornog odbora.

Međutim, predsjednica Nadzornog odbora IRB-a Nada Mirjanić Gluvić nije se javljala na telefon.

U Agenciji za bankarstvo RS za CAPITAL su potvrdili da je Slavica Injac i dalje direktor ove Agencije.

„Narodna skupština RS je, u skladu sa Zakonom o Agenciji za bankarstvo RS, jedina nadležna za imenovanje i razrješenje direktora, zamjenika direktora i članova Upravnog odbora Agencije. S obziroma na to da NSRS još uvijek nije donijela odluku o imenovanju niti o razrješenju direktora Agencije, Slavica Injac je i dalje na toj funkciji“, kazali su u Agenciji.

Inače, Slavici Injac je polovinom listopada prošle godine istekao mandat, ali prema zakonu direktor Agencije može da ostane na toj poziciji još šest mjeseci nakon isteka mandata.

Tužiteljstvo je početkom veljače podiglo optužnicu u predmetu „Bobar banka“ protiv 16 osoba koje se terete za financijski kriminal i zloupotrebe, koje su građanima, poduzećima i pravnim subjektima nanijele štetu od oko 122,5 milijuna KM, a mediji su objavili da je optužnica i potvrđena prošlog tjedna.

Optužnica je potvrđena protiv Darka Jeremića, Petra Cacanovića, Ane Mirosavljević, Dragana Radumila, Sonje Kurtuma, Saše Tomića, Slavice Injac, Batrića Đurišića, Zdravka Dubova, Igora Prodanovića, Snežane Vujinić, Dragice Tomić, Gorana Ignjatovića, Paje Panića, Drage Đukanovića i Jefe Bošković.

Optuženica ih tereti da su, kao grupa povezanih osoba, ostvarili nadzor nad cjelokupnim poslovanjem Bobar banke iz Bijeljine, te omogućavali odobravanje višemilijunskih kredita bez adekvatnih sredstava osiguranja, koji su nezakonito dodjeljivani povezanim pravnim osobama Bobar grupacije, a čija naplata realno nije bila moguća, niti je vraćanje kredita bilo adekvatno osigurano.

Na taj način doveli su do financijskog sloma Bobar banke i propasti depozita koje su imale firme, organi uprave, kao i građani koji su ostali bez uloženih sredstava koja su dostizala i višemilijunske iznose po pojedinim povjeriocima.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});