fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });
Foto: Anthony Kwan/Bloomberg via Getty Images

KONTROVERZNI INFORMATIČKI GENIJE PRONAĐEN MRTAV! Živio je brzo i žestoko, zaradio milijune, drogirao se i završio u zatvoru

Autor: Dnevno.ba

Pobjegao je u Gvatemalu, gdje je pritvoren zbog ilegalnog ulaska u državu. U ćeliji je imao dva srčana udara, no kasnije je govorio da ih je odglumio kako bi izašao na slobodu.

U zatvorskoj ćeliji u srijedu je pronađeno beživotno tijelo Johna McAfeea, 75-godišnjeg tvorca poznatog antivirusnog programa. Kako je priopćilo španjolsko ministarstvo pravosuđa najvjerojatnije se radi o samoubojstvu, a mrtav tajkun pronađen je samo nekoliko sati nakon što je Španjolska odobrila njegovo izručenje SAD-u koji ga traži zbog utaje poreza.

Inače, McAfee je bio “dužnik na veliko”, a u španjolskom pritvoru se nalazi od prošle godine kada je u ovoj zemlji uhićen.

Američko državno odvjetništvo objavilo da je protiv njega podignuta optužnica jer nije prijavio milijune dolara prihoda od promocije kriptovaluta, konzultantskih usluga, konferencija i prava koja je prodao za snimanje dokumentarnog filma o njegovom životu.

Po optužnici, McAfee nije plaćao porez između 2014. i 2018., a prihodi su mu isplaćivani na bankovne račune i u kriptovaluti na imena drugih osoba kako bi izbjegao platiti porez. Istražitelji su, prema izvještajima stranih medija, McAfeeja povezali s deset slučajeva izbjegavanja plaćanja poreza i jednako toliko slučajeva u kojima je ulagačima u kriptovalute obećavao profit, a procjenjuje se da je tako zaradio 23 milijuna dolara. Tajkun je također skrivao imovinu, posebice nekretnine, jahtu i auto koje je kupio na tuđa imena. Američke vlasti su putem Interpola izdale uhidbeni nalog i zatražile njegovo izručenje.

Put do poslovnog carstva započeo je 60-ih kada je radio u u kompaniji koja je kodirala sustave za provlačenje kartica. 70-ih se preselio u u Silicijsku dolinu gdje je radio u nekoliko kompanija, uključujući i NASA-in Institut za svemirske studije. Potom je u 80-ima radio za Lockheed, a nakon što je pvi virus pogodio je računala 1986. godine, a McAfee je negdje čitao o tim programima koji se infiltriraju u računala te je odlučio osnovati svoju kompaniju McAfee Associates.

Živio je brzo i žestoko

Ostalo je povijest. Njegova je tvrtka do kraja 80-ih zarađivala pet milijuna dolara godišnje, a 1994. godine McAfee je dao ostavku i prodao svoj udio u kompaniji za 100 milijuna dolara. Tada se sakrio od javnosti i bacio u poslove s kriptovalutama, zahvaljujući kojima je tvrdio da zarađuje 2000 dolara dnevno.

Unazad nekoliko godina na društvenim mrežama je poručivao da mu svi “mogu popušiti ku**c na nacionalnoj televiziji” ako se njegove prognoze o kriptovalutama ne ostvare. Hvalio se da desetljećima ne plaća porez, a  na jahti mu je pronađeno ilegalno oružje pa je neko vrijeme proveo u zatvoru u Dominikanskoj Republici.

U Belizeu je 2012. priveden zbog ilegalnog posjedovanja narkotika i oružja, no optužnica je odbačena zbog nedostatka dokaza. Kad je njegov susjed Amerikanac Gregory Viant Faull pronađen mrtav s prostrjelnom ranom na glavi, McAfee je pobjegao iz države tvrdeći da se boji da će ga lokalna policija ubiti.

Pobjegao je u Gvatemalu, gdje je pritvoren zbog ilegalnog ulaska u državu. U ćeliji je imao dva srčana udara, no kasnije je govorio da ih je odglumio kako bi izašao na slobodu.

Izgnan je iz Gvatemale i vraćen u Sjedinjene Američke Države.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});