fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Dalmatinci i Istrani u polarnoj ekspediciji koja je otkrila novo otočje – 1873.

Autor: dnevno

Mornari iz Dalmacije i Istre sudjelovali su u znamenitoj austrougarskoj polarnoj ekspediciji koja je 1873. otkrila Zemlju Franje Josipa, otočje s čak 191 otokom.

Slavna austrougarska polarna ekspedicija otkrila je Zemlju Franje Josipa 30. kolovoza 1873. godine. Riječ je o otočju unutar sjevernog polarnog kruga, ukupne površine oko 16.134 kvadratnih kilometara. Zemlja Franje Josipa sadrži ukupno 191 otok. Otočje su istraživači nazvali po tadašnjem austrougarskom caru i kralju Franji Josipu. Zemlja Franje Josipa zapravo je najsjevernije kopno čitavog eurazijskog kontinentalnog sustava. Na našem su planetu od kopnenih površina sjevernije položeni još samo Grenland i otočje Ellesmere u Kanadi.

Voditelji austrougarske polarne ekspedicije bili su Julius von Payer i Karl Weyprecht. Brod im se zvao Tegetthoff, po slavnom admiralu Tegetthoffu, pobjedniku u Bitki kod Visa (gdje je i Weyprecht sudjelovao kao časnik austrougarske mornarice). Ekspediciju su financirali bogati austrougarski aristokrati. Najviše je novca dao bečki grof Johann Nepomuk Wilczek, a drugi je po kontribuciji bio mađarski grof Ödon Zichy. Od 191 otoka u Zemlji Franje Josipa, jedan je nazvan Wilczekov otok, jedan Zichyjev otok, a mnogi su nazvani po članovima austrougarske vladajuće dinastije (Rudolfov otok po prijestolonasljedniku Rudolfu itd). Brodsku posadu ekspedicije činili i mornari iz Dalmacije i Istre (u to doba integralni dijelovi austrijske polovice monarhije, za razliku od Hrvatske i Slavonije koje su bile u ugarskoj polovici).

Danas Zemlja Franje Josipa pripada Ruskoj Federaciji. Zanimljivo je da čak ni za vrijeme SSSR-a naziv otočja nije promijenjen, unatoč tome što se zove po jednom austrijskom caru (Sovjeti su inače bili vrlo skloni mijenjati toponime, primjerice Petrograd u Lenjingrad, Caricin u Staljingrad, Königsberg u Kalinjingrad itd).

Autor: dnevno
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});