fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Članstvo BiH u EU podržava 78 posto građana

Autor: Srna

SARAJEVO - Članstvo BiH u EU podržava 78 posto građana ove zemlje, rezultati su istraživanja javnog mijenja koje je u prvom tromjesečju provela Direkcija za europske integracije /DEI/ BiH.

Savjet ministara BiH prihvatio je danas informaciju o ovom istraživanju, koje je pokazalo da bi, ukoliko bi sutra bio proveden referendum sa pitanjem “Da li podržavate ulazak BiH u EU”, 78 posto građana glasalo potvrdno.

Glavni razlozi koji bi građane opredijelili da glasaju za članstvo BiH u EU su stvaranje većeg broja kvalitetnijih radnih mjesta i garancija trajnog mira i stabilnosti, priopćeno je iz DEI BiH.

Sa druge strane, oni koji bi glasali protiv to bi učinili jer vjeruju da bi članstvo u EU stvorilo veće troškove života i povećalo poreze, te dovelo do gubitka kulturne raznolikosti.

Ukoliko se potencijalno referendumsko opredjeljenje promatra kao podrška procesu integriranja, onda se bilježi pad za sedam posto u odnosu na istraživanje iz 2014.

U usporedbi sa prošlogodišnjih 67 posto, u ovogodišnjem istraživanju čak 85 posto ispitanika smatra da reforme u BiH treba provoditi i bez obzira da li su uslov za članstvo u EU, odnosno prvenstveno zbog stvaranja boljih uslova života u BiH.

Među prioritetnim reformama građani su izdvojili borbu protiv korupcije, smanjenje poreskih opterećenja na rad i uklanjanje prepreka zapošljavanju.

Najvećim preprekama integraciji u EU građani smatraju nespremnost na promjene, politizaciju procesa integriranja i politiku uvjetovanja koju EU provodi prema BiH.

Kao i prethodnih godina, većina ispitanika informacije o procesu integriranja dobija posredstvom televizijskog programa i interneta, a financijska pomoć EU je i dalje najinteresantnija tema.

Trećina ispitanika je mišljenja da BiH već pregovara o članstvu u EU, dok dvije trećine smatra da članstvo u EU nema alternativu.

Istraživanje je provedeno CATI metodom na reprezentativnom broju ispitanika u cijeloj BiH.

Autor: Srna
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});