fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

DOMLJAN: U BiH je gore nego što pokazuju analize MMF-a

Autor: Dnevni avaz

SARAJEVO - Javna preduzeća u BiH ne doprinose dovoljno ekonomiji, a vlade ne izvršavaju svoju funkciju vlasništva u skladu sa smjernicama Svjetske banke i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj. Pokazalo je to istraživanje o temi „Preduzeća u državnom vlasništvu u BiH: Ocjenjivanje učinka i nadzor“, koju je objavio Međunarodni monetarni fond (MMF).

Dodatna vrijednost

U svom izvještaju MMF navodi, između ostalog, da ne postoje tačni, ažurirani i javno dostupni podaci o sektoru javnih preduzeća te da su preduzeća u državnom vlasništvu zaslužna za oko 11 posto ukupne zaposlenosti, ali samo deset posto dodane vrijednosti, što ukazuje na to da zaposleni u javnim preduzećima u BiH proizvode manje dodane vrijednosti nego u drugim zemljama regije.

Uz to, kako je navedeno, BiH je jedina zemlja u regionu u kojoj je broj zaposlenih u javnim preduzećima povećan od 2005. godine. Također, stoji u izvještaju, većina javnih preduzeća ima višemilionske dugove.

Iako nije sve tako crno, budući da postoje sektori koji su bili i profitabilni, kako stoji u ovoj analizi, poput telekoma, profesor Vjekoslav Domljan, ekonomski stručnjak i analitičar, kaže kako ipak u sektoru javnih preduzeća treba realno sagledati stvari.

Kako  iznosi, uz ekonomske kriterije se primjenjuju i oni socijalni, što je jedna, kako navodi, šira kategorija o kojoj treba voditi računa.

Jer,  pojašnjava, često su neke firme u situaciji pravnog odnosno prirodnog monopola kao što su vodovod, kanalizacija…

Međutim, kada bi se naše kompanije poredile s onim u drugim zemljama u istom sektoru, tek bi se tu, kaže, otkrilo koliko je stanje porazno, poput naših vodovoda s austrijskim ili švicarskim.

Korektne metode

– Primjera radi, na hiljadu priključaka trebaju doći dva zaposlena u vodovodu i kanalizaciji, a u nas ih ima i po 25. Dakle, odmah na početku, na bazi parcijalnih pokazatelja se vidi da je stanje kod nas nezadovoljavaju}e, a tek ako bi se primijenile korektne ekonometrijske metode, nedvojbeno bi se ustanovilo da i ovo što je naizgled pozitivno, kao što su telekomi i elektrokompanije, daleko zaostaju u usporedbi s drugim kompanijama u drugim zemljama. Dakle, stanje je,  kada se sve skupa sabere, i gore nego što je prikazano u studiji MMF-a – podvukao je Domljan.

U 550 firmi radi 80.000 ljudi

U 550 javnih preduzeća zaposleno je oko 80.000 radnika.

– Prosječna plaća u javnim preduzećima je za oko 40 posto viša nego u privatnom sektoru, bez obzira na nižu produktivnost radnika i profitabilnost. Premija na plaće u javnim preduzećima u BiH je viša nego u većini zemalja regije. Godine 2017.  prosječna mjesečna bruto plaća u javnim poduzećima iznosila je 756 eura – navodi MMF.

 

Autor: Dnevni avaz
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});