fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

Žašto nema žena na novčanicama?

Autor: Dnevno.ba

SARAJEVO - Adela Ber Vukić, Mica Todorović, Vahida Maglajlić, Vera Šnajder i Laura Papo-Boherta su žene koje sarajevski otvoreni centar (SOC) želi da oslika na novčanicama konvertibilne marke, te su uputili dopis Centralnoj banci Bosne i Hercegovine.

„Smatramo da bi se na ovaj način barem dijelom ustupilo zasluženo mjesto bh. ženama u javnom prostoru, da bi se rodna neravnopravnost i nejednaka zastupljenost umanjila te na simboličan način pokazalo da se vrednuje i rad i doprinos ovih značajnih žena iz bosanskohercegovačke povijesti“, kazali su iz SOC-a, piše Dnevni avaz.

Na novčanicama koje imamo na raspolaganju u zemlju su samo muškarci i to: Meša Selimović, Mak Dizdar, Aleksa Šantić, Antun Branko Šimić, Filip Višnjić, Musa Ćazim Ćatić, Jovan Dučić, Nikola Šop, Petar Kočić i Ivo Andrić.

S druge strane, našu su povijest obilježile i sjajne, hrabre, sposobne žene koje su krčile staze kada u mnogim europskim zemljama pripadnice ljepšeg spola nisu imale ni pravo glasa. Među njima su umjetnice, učiteljice, doktorice, naučnice, pjesnikinje. One su nepravedno zaboravljene, možda i namjerno gurnute u ugao.

Većina zaslužnih žena nema ni svoju ulicu, spomenik, po njima se rijetko koja škola zove, malo šta se o njima uči u udžbenicima, niti generacije znaju njihove biografije. S pojavom na novčanicama situacija bi se sigurno promijenila, ali, prema svemu sudeći, to neće ići tako lako.

Iz Centralne banke BiH navode da su upoznati s inicijativom SOC-a, kojom se predlaže redizajniranje novčanica u apoenima od 10, 20, 50, 100 i 200 KM, ali…

Kada je riječ o dizajnu bh. valute, prema Članu 42. Zakona o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine, dizajn bilo koje novčanice ili kovanice treba da odobri Predsjedništvo BiH.

„Centralna banka BiH je svjesna uloge žena u bosanskohercegovačkoj historiji i njihovog značaja kako u privatnoj tako i u svim sferama društvenog života, što zaslužuje svaku vrstu poštovanja. U ovom trenutku, s pozicije aktivnosti i poslovanja CBBiH, ali i nadležnosti u pogledu dizajna novčanica, teško je govoriti o mogućem redizajniranju postojećih novčanica, ali će CBBiH imati u vidu inicijativu o uvrštavanju žena na neke buduće novčanice“, pojašnjavaju iz CBBiH.

Loptica je sada u Predsjedništvu BiH. No, s obzirom na to da smo u izbornoj godini, da su na tapetu teme kojima se privlače glasovi (a ova to zasigurno nije), inicijativa SOC-a trebat će sačekati neka nova vremena.

Pregovori o dizajnu prvog kompleta novčanica inače su trajali više mjeseci prije nego što je odluka donesena. Dizajn je predstavljen 21. siječnja 1998. godine. Iako je tadašnje Predsjedništvo BiH bilo blizu postizanja sporazuma, presjekao je tadašnji visoki predstavnik Karlos Vestendorp (Carlos Westendorp), pa uz dogovor s prvim guvernerom Centralne banke Piterom Nikolom (Peter Nicoll) odlučio da na novčanicama budu bh. književnici sve tri nacionalnosti.

Tako su novčanice (izuzev 200 KM, koja se pojavila 2002.) bile u dvije verzije, bošnjački i hrvatski pisci korišteni su u Federaciji BiH, a srpski u RS. Život, vrijeme i ekonomija donijet će sasvim drugačiju situaciju pa se danas u oba entiteta kupuje i prodaje bez obzira na pisca koji je na novčanici.

Autor: Dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});