fbpx
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492488008-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492389204-0'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1670492446879-0'); });

ČAJ KOJI LIJEČI BUBREGE, REUMU I CISTE: Odličan je diuretik, ali ne smiju ga svi piti!

Autor: dnevno.ba

Poljska preslica (Equisetum arvense), poznata i pod imenima konjski rep, cinkrot, voščenka, rastavić ili rastvić, tamnozelena je višegodišnja samonikla biljka. Nalazimo je širom rasprostranjenu u umjerenoj klimi, na pjeskovitom terenu te u poljima. Njezina stabljika ima ljekovita svojstva zbog kojih se ova biljka ubire ljeti, nakon čega se suši.

Zdravstvene prednosti preslice su brojne. Ljekovite tvari u preslici karakterizirali su brazilski znanstvenici u radu objavljenom 2014. godine. To su: flavonoidi, saponini, kavena kiselina, fenoli, steroli i minerali.

Zbog toga su ljekovita svojstva preslice sljedeća: djeluje kao diuretik, pomaže kod čireva i rana u ustima (čaj je potrebno grgljati, a ne piti), pomaže održati zdravlje probave, djeluje protuupalno, poljska preslica za kosu može se rabiti u obliku regeneratora, pomaže obnoviti krhke nokte, pomaže oboljelima od osteoartritisa, osteoporoze te disfunkcije vezivnog tkiva, pomaže u snižavanju kolesterola u krvi, štiti stanice od oštećenja djelovanjem slobodnih radikala.

Poljska preslica djeluje diuretički, odnosno izbacuje višak tekućine iz tijela, zbog čega pomaže uklanjanju nakupljenih bakterija u mokraćovodu i mjehuru.

Osnovni recept za čaj od preslice

U 200 ml kipuće vode stavite 8 grama čaja (jednu punu žličicu) od preslice. Ostavite neka odstoji 10 minuta. Popijte nakon obroka do 3 puta na dan.

Napomena:

Čaj se ne preporučuje trudnicama ni dojiljama. Smatra se da nije siguran za plod jer je čaj prilično jak. Također, trebalo bi da ga izbjegavaju alkoholičari i svi drugi koji imaju manjak B1 vitamina. Preslica onemogućava apsorpciju tog vitamina pa uz redovnu konzumaciju čaja možete biti u ozbiljnom manjku.

Čaj ne bi trebalo piti duže od mjesec dana uzastopno. Nakon toga treba napraviti pauzu od barem mjesec dana.

I pored tih upozorenja, dokazano je da čaj nije toksičan ako se pije u preporučljivim količinama. Iznimno je ljekovit i odličan je diuretik, čime pomaže kod izbacivanja vode.

 

Autor: dnevno.ba
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-7'); });
googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1544621488181-8'); });

ZADNJE VIJESTI

var mpn_wi={userId:11760,siteId:102020,widgetId:103929,widgetType:0};if(void 0===mpn_ref)var mpn_ref=[mpn_wi];else mpn_ref.push(mpn_wi);var mpn_sid=document.getElementById('monadplugscript');if(!mpn_sid){var mpn_dt=new Date,mpn_ns=document.createElement('script');mpn_ns.id='monadplugscript',mpn_ns.type='text/javascript',mpn_ns.defer=!0,mpn_ns.src='//cdn.monadplug.com/format/native/js/hood.js?v='+mpn_dt.getYear()+mpn_dt.getMonth()+mpn_dt.getUTCDate()+mpn_dt.getUTCHours();var pmn_os=document.getElementsByTagName('script')[0];pmn_os.parentNode.insertBefore(mpn_ns,pmn_os)}
ga('send', 'event', 'Monad_underarticle', 'pageview'); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});